Ana sayfa Haberler Deniz Ticareti İhracatta yüzde 90,2 gerileme yaşandı

İhracatta yüzde 90,2 gerileme yaşandı

0
ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Şubat 2020’de 147 milyon 560 bin dolar olan gemi ve yat sektörü ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 90,2 azalarak 14 milyon 478 bin dolara geriledi. Gemi ve yat sektörü ihracatının Türkiye’nin toplam ihracatı içerisindeki payı yüzde 0,1 olarak gerçekleşti.

Gemi ve yat sektöründe toplam ihracatın 9 milyon 276 bin dolarını İstanbul gerçekleştirdi. Bu rakam, sektörün toplam ihracatının yüzde 64’üne denk geldi. İstanbul’un ardından en fazla gemi ve yat ihracatı gerçekleştiren diğer şehirler 3 milyon 725 bin dolarla İzmir ve 453 bin dolarla Balıkesir oldu.

Gemi ve yat sektörünün şubat ayında en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke Norveç olarak kayıtlara geçti. Norveç’e 4 milyon 875 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Norveç’i, 1 milyon 904 bin dolarla ABD, 1 milyon 814 bin dolarla Avusturya, 1 milyon 67 bin dolarla Katar ve 1 milyon 25 bin dolarla Hollanda takip etti. Ülkelere göre sektörün dış satım hacmindeki değişime bakıldığında, miktar bazında en fazla ihracat artışı 750 bin dolarla Avusturya’da kaydedildi.

Gemi ve yat sektörünün alt kalemlerine bakıldığında, şubat ayında sektörün ihracatına en büyük katkıyı 5,3 milyon dolarla gemi yan sanayi yaparken, bunu 5,2 milyon dolarla gemi inşa sanayi takip etti. Şubatta 3,3 milyon dolarlık yat, tekne ve bot, 681 bin dolarlık da bu sınıflandırmalara dâhil olmayan diğer deniz araçlarının ihracatı yapıldı.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.