Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Erdoğan: Yüzde 70’e varan yerlilik oranına ulaştık

Erdoğan: Yüzde 70’e varan yerlilik oranına ulaştık

0

Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591) inşa edildiği İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde bugün hizmete alındı. Törene Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Törende konuşan Erdoğan, TCG UFUK gemisinin ülkemizin güvenlik ve istihbarat faaliyetleri için öneme sahip olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCG UFUK gemisinin Hizmete Giriş Töreni’ndeki konuşmasından ana başlıklar şöyle:
• Savunma sanayinde bağımsız olamayan milletlerin geleceğe güvenle bakabilmelerinin mümkün olmadığını, çevremizde yaşanan hadiseler gösterdi. Türkiye yaptığı hamlelerle bölgesinde oyun bozan ve oyun kuran hâle geldi.
• Ülkemiz, gizli açık bütün ambargolara rağmen her alanda milli çıkarlarının gerektirdiği hamleleri savunma sanayindeki ilerlemesine borçludur.
• Çok geniş bir yelpazede ihtiyaç olan sistemleri yerli ve milli olarak geliştiriyor, üretiyor ve kullanıyoruz.
• Savunma sanayinde ihracatımızın 4 milyar doları aşmasını bekliyoruz.
• Ülkemizi geleceğin harp ortamına hazırlıyoruz.
• Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin gerektiği gibi korunabilmesi mavi vatanın savunulmasıyla mümkündür. Gemilerimizi, botlarımızı kendimi üretebiliyoruz ve yüzde 70’e varan yerlilik oranına ulaştık.
• Silahsız İnsansız Deniz Aracı üretiyor, sürü şeklinde hareket eden versiyonu üzerine çalışıyoruz.
• Envarterdeki araçlarımız da son teknoloji ile modernize ediliyor.
• Ülkemizde, yurtdışından alınan her bir sistemin alternatifi üretiliyor.
• Ülkemizin ilk istihbarat gemisi milli mühendislik kabiliyetleriyle inşa edildi. STM öncülüğünde sektörün lider konumundaki firmalarıyla gerçekleştirdi.
• Ülkemiz kendi ürettiği 180 adet deniz platformunun da ihracatını gerçekleşirdi.
• Hava savunma muhribimiz TF-2000’in ihalesine yakında çıkıyoruz.

 

MİLGEM Projesi’nde ilk 4 gemiden sonra kritik bir halkayı oluşturan, aynı tekne formu üzerine inşa edilen gemi, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle 9 Şubat 2019’da denize indirilmişti.

99,5 metre boyu, 14,4 metre azami genişliği, 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle Ufuk Korveti’ne 10 tonluk bir helikopter iniş yapabilecek.

STM ana yükleniciliğinde inşa edilen Ufuk Korveti’nin komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımları ASELSAN tarafından sağlandı.

Korvet, milli imkân ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Böylece dünyada pek az ülkenin sahip olduğu bir teknoloji TCG UFUK ile artık Türkiye’nin de kullanımına sunulmuş oldu.

TCG UFUK, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 45 gün kesintisiz seyir yaparak milli güvenliğe yönelik tehditleri anında tespit edebilecek.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.