Ana sayfa Gündem Denizcilikte kadın istihdamı artırılıyor

Denizcilikte kadın istihdamı artırılıyor

0
kadın
Denizcilik sektöründe kadın istihdamını artırmak adına Denizcilik Bölümü Kız Öğrencilerine Yönelik Fırsat Eşitliği İş Birliği Protokolü imzalandı.

Denizcilik sektöründe her yıl stajyer olarak işe alınan toplam öğrenci sayısının minimum yüzde 10 oranında kız öğrenci olmasını garanti altına alacak iyi niyet protokolü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve DFDS Akdeniz İş Birimi Başkanı Lars Hoffmann tarafından 8 Mart 2021 günü imzalandı.İmza töreni Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait çok amaçlı kurtarma gemisi olan Nene Hatun Gemisi’nde gerçekleştirildi.

Protokol denizcilik sektöründe kadın istihdamının artırılmasını hedefliyor. DFDS Akdeniz İş Birimi bu yıl gemilerinde stajyer olarak işe aldığı kız öğrenci sayısında yüzde 17’lik bir orana ulaşarak protokolün beklentilerini karşılamış durumda.

DFDS Akdeniz İş Birimi, protokol kapsamında 12 denizcilik şirketindeki stajyer kontenjan sayısı 306 olarak belirledi.

‘Denizcilik sektöründe kadınlarımızın daha fazla yer almasına imkan sağlamış olacağız’
Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Denizcilik Bölümü Kız Öğrencilerine Yönelik Fırsat Eşitliği İş Birliği Protokolü törenine eşi Nilüfer Karaismailoğlu ile birlikte katılan Karaismailoğlu protokolün kadınların konumunun iş ve toplum yaşamında güçlendirilmesine katkı verdiklerini belirtirken “İmzaladığımız protokolümüzle kadınların konumunun iş ve toplum yaşamında güçlendirilmesine katkı verirken, denizcilik sektöründe kadınlarımızın daha fazla yer almasına imkan sağlamış olacağız,” dedi.

Kadın çalışan sayısını artırmaya destek olacak iyi niyet protokolü ile ilgili olarak konuşan Hoffmann ise “DFDS Akdeniz İş Birimi olarak denizcilik firmaları ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanan iyi niyet protokolünün bir parçası olduğumuz için mutluluk duyuyoruz. Öte yandan globalde de çeşitlilik ve kapsayıcılık değerlerimiz doğrultusunda halihazırda yüzde 23 olan kadın çalışan oranını 2023 yılına kadar yüzde 30 düzeyine çıkarmayı hedefliyoruz. DFDS Akdeniz İş Birimi olarak biz de global plan doğrultusunda hareket ediyoruz,” açıklamalarında bulundu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.