Bu kış zor geçecek

MDN İstanbul

Küresel piyasalarda, enflasyon ve resesyon ikilemi gündemin odağında kalmaya devam etse de yatırımcıların İngiltere’den gelen pozitif haber akışı ve ABD’de açıklanan 3’üncü çeyrek şirket finansal sonuçlarına odaklanması ile pozitif bir seyir izleniyor. kış

İngiltere, vergi indirimi planından vazgeçti
İngiltere’de hükûmet, tahvil piyasası ve sterlinde dalgalanmalara yol açan vergi indirimi planından “U” dönüşü yaptı. Ülke merkez bankası da kurumsal tahvil satışlarına yeniden başlamayı planladığını duyurdu. Maliye ve para politikaları ile güveni yeniden tesis etmeye yönelik atılan adımlarla küresel piyasalarda risk iştahı artarken yatırımcıların odağını bilanço sezonuna çevirmesi de iyimserliği destekledi. kış

İmalat endeksi verileri daralmaya işaret etti
Makroekonomik veri tarafında dün New York Fed imalat endeksi ekimde eksi 9,1’e gerileyerek sektörde beklentilerinin üzerinde daralma olduğuna işaret etti. Öte yandan ülkenin büyük bankalarından Bank of America’nın, net kârında 3’üncü çeyrekte yaklaşık yüzde 8 düşüş yaşanmasına rağmen finansal sonuçlarının beklentilerin üzerinde gelmesi ile hisseleri yüzde 6’nın üzerinde değer kazandı.

Bugün United Airlines, Netflix, Johnson&Johnson ve Goldman Sachs’ın da aralarında bulunduğu ABD’li şirketlerin 3’üncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklaması öncesi, ABD’nin endeks vadeli kontratlarında alıcılı bir seyir izleniyor.

Avrupa tarafında dün İngiltere’nin yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt, hükûmetin kamu borçlanmasını yaklaşık 45 milyar sterlin artıracağı için piyasalarda gerilime neden olan mini bütçe düzenlemeleri kapsamındaki vergi indirimlerinden geri adım atıldığını duyurdu.

Kurumsal tahvil satışları gelecek hafta yeniden başlayacak
İngiltere Merkez Bankası (BoE) da günlük tahvil alımlarının sektörün dayanıklılığında ciddi bir artış sağladığını, geçici olarak devreye alınan Teminat Repo Kolaylığı uygulamasının ise 10 Kasım’a kadar devam edeceğini bildirdi. Banka ayrıca gelecek hafta kurumsal tahvil satışlarına yeniden başlamayı planladığını açıkladı.

Almanya’da bu kış zor geçecek
Enerji krizine ilişkin gelişmeler ve resesyona dair artan sinyallerin de yakından takip edildiği bölgede, dün Uluslararası Para Fonu (IMF) Almanya’daki enerji krizinin yakın zamanda ortadan kalkmayacağı ve bu kışın zor geçeceği uyarısında bulundu. Güvenli ve yenilenebilir enerjiye geçiş için nükleer enerji kullanımını yıl sonuna kadar sona erdirme taahhüdünde bulunan Alman hükûmeti ise ülkenin kalan 3 nükleer santralini nisan ortasına kadar çalışır durumda tutmaları talimatı verdi.

Çin, büyüme verilerini açıklamadı
Asya tarafında, dün Çin Ulusal İstatistik Bürosu, aralarında bugün açıklanması beklenen 3’üncü çeyrek büyümenin de bulunduğu bazı ekonomik verilerin yayımlanmasını bir gerekçe göstermeden erteledi.

Kuroda: istifa etmeye niyetli değilim
Japon yeninin 149 ile son 32 yılın zirvesinde kalmaya devam etmesi ile yetkililerden arka arkaya sözle yönlendirme de geliyor. Japon hükûmeti “yendeki spekülatif dalgalanmaya karşı kararlılıkla müdahaleye hazırız” mesajını verirken eleştirilerin odağında kalan Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda istifa etmeye niyetli olmadığını söyledi.

Merkez Bankası’ndan “liralaşma” adımı
İç piyasalarda, bankacılık hisseleri öncülüğünde güçlenen alımların genele yayılmasıyla BIST 100 endeksi dün 3.854,13 puanla tarihi zirvesini gördü ve günü yüzde 6,08 değer kazancıyla 3.847,62 puandan tamamlayarak kapanış rekoru kırdı.

Dolar/TL ise dün günü 18,58 ile önceki kapanış seviyesinin hemen altından tamamlamasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında yatay seyrine devam ederek 18,59’dan işlem görüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), liralaşma stratejisi kapsamında bankaların menkul kıymet tesis oranını yüzde 3’ten yüzde 5’e güncelledi. Banka ayrıca, dönüşüm oranı yerine 2023 başından itibaren Türk lirası mevduatın toplam mevduat içindeki payını esas alan menkul kıymet tesisi uygulamasına geçileceğini duyurdu.

Analistler, içeride ve dışarıda şirketlerin 3’üncü çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin iyimser beklentilerin, pay piyasalarındaki risk iştahını desteklediğini söyledi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın