Ana sayfa Piyasa Ekonomi Borsada S-400 hareketliliği yaşandı

Borsada S-400 hareketliliği yaşandı

0

Küresel piyasalar, ABD’de beklentilerden iyi gelen kârlılıkları ve Çin’in ekonomiyi destekleyici adımlarını güçlendirebileceğine yönelik haber akışıyla pozitif seyrederken bugün yatırımcının odağında Fed’in toplantı tutanakları bulunuyor. borsada

Konut piyasasında daralma endişesi
Dün açıklanan bilançolara göre, Walmart’ın ikinci çeyrekte elde ettiği gelir, gıda ve diğer temel maddelere olan talebin etkisiyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,4 artarak 152,9 milyar dolara yükseldi. İnşaat ve ev malzemeleri satan Home Depot’nun da ikinci çeyrekte geliri yüzde 6,5 artışla 43,8 milyar dolara çıktı.borsada

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’de sanayi üretimi, temmuzda aylık yüzde 0,6 ile beklentilerin üzerinde arttı. Aynı dönemde imalat sanayisi üretimi de aylık yüzde 0,7’lik artışla tahminleri aştı.borsada

Ülkede konut başlangıçları ise temmuzda yüzde 9,6 azalışla 1 milyon 446 bine gerileyerek Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeye indi. İnşaat izinleri de temmuzda aylık bazda yüzde 1,3 azalarak 1 milyon 674 bine geriledi.

Yüksek mortgage (konut kredisi) oranları ve malzeme fiyatları nedeniyle konut inşaatında yaşanan sert düşüş, konut piyasasının yılın üçüncü çeyreğinde daha da daralabileceğine yönelik endişeleri destekliyor.

Son dönem açıklanan makroekonomik verilerin ardından ülkenin resesyona gireceğine yönelik fiyatlamalar da güçlenmeye devam ediyor.

Küresel piyasalar Fed’in toplantı tutanaklarına odaklandı
Güçlü resesyon fiyatlamalarına karşın para piyasalarında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) eylül toplantısında 75 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentiler diri kalmaya devam ederken beklentilerin üzerindeki şirket finansal sonuçları ve veriler ülke ekonomisine ilişkin karışık sinyaller üretiyor.

Para piyasalarındaki beklentilere göre Fed’in eylülde yüzde 55 ihtimalle 50, yüzde 45 ihtimalle ise 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Dünya genelinde güçlü kalmaya devam eden resesyon beklentileri ayrıca emtia fiyatlarını da baskılarken üç günlük düşüş eğiliminin ardından Brent petrolün varil fiyatı yeni günde yüzde 0,4 artışla 92,6 dolardan alıcı buluyor.

Avrupa’da belirsizlik devam ediyor
Avrupa pay piyasalarında dün alış ağırlıklı bir seyir izlenirken bugün gözler Euro Bölgesi’nin ikinci çeyrek büyüme verilerine çevrildi.

Bölgede artan resesyon baskısı ve ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam ederken açıklanacak makroekonomik veriler ile enerji fiyatları ve tedarik sorunlarına yönelik gelişmelerin piyasalar üzerinde etkili olması bekleniyor.

Çin ekonomiyi destekliyor
Asya borsalarında Çin’in ekonomiyi desteklemeye yönelik adımlar atacağı ve ülke ekonomisinin yüzde 40’ına tekabül eden 6 bölgeye bu konuda direktifler gönderildiğine yönelik haber akışıyla alış ağırlıklı bir seyir izleniyor.

Artan resesyon riskinin teknoloji firmalarını olumsuz etkileyebileceği endişesiyle Samsung hisseleri öncülüğünde değer kaybeden Güney Kore borsası ise negatif ayrışıyor.

Bugün, Yeni Zelanda Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan yükselterek yüzde 3’e çıkarırken gelecek toplantılarda benzer politikaları sürdüreceği sinyalini verdi.

Borsada S-400 hareketliliği yaşandı
Borsa İstanbul’da dün S-400 haber akışından kaynaklı hareketli bir gün yaşandı. BIST 100, bir ara yüzde 3’e yakın değer kaybetti ancak dipten gelen alımlarla yeniden artıya geçti. Endeks, günü yüzde 2 yükselişle tamamladı. Rus askerî yönetici, S-400 için ikinci anlaşmanın imzalandığını açıklarken Savunma Sanayi Başkanlığı iddiaları reddetti.

Dolar/TL dün yüzde 0,2 azalışla 17,93’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,96 seviyesinde işlem görüyor.

Piyasalarda bugün
09.00 İngiltere, temmuz ayı TÜFE ve ÜFE
10.00 Türkiye, haziran ayı kısa vadeli dış borç stoku
12.00 Euro Bölgesi, 2. çeyrek büyüme
15.30 ABD, temmuz ayı perakende satışlar
21.00 ABD, FOMC tutanakları, temmuz