Ana sayfa Haberler Çevre Binali Yıldırım: Kanal İstanbul artan ticari ihtiyaçları karşılayacak bir proje

Binali Yıldırım: Kanal İstanbul artan ticari ihtiyaçları karşılayacak bir proje

0

AKP Genel Başkan Vekili ve eski ”Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı” Binali Yıldırım, 12’nci Ulaştırma ve Haberleşme Şurâsı’nın açılış törenine katıldı. Tartışılan İstanbul Kanalı projesiyle ilgili konuşan Yıldırım, ‘‘Bir işi eğer yapmadan konuşursanız, karşınızda bir sürü dirençler olur. İnşallah Kanal İstanbul hizmetlerimizi taçlandıracak bir proje olacak.
Kanal İstanbul ile ilgili birçok şey konuşuluyor. 3 bin yıllık bir boğaz, İstanbul Boğazımız var, İstanbul dünyanın incisi. Ortasından deniz geçen başka şehir yok. 17 kilometrelik İstanbul Boğazı’nda 80 dereceyi bulan 12 tane eğim, viraj var.

Yani 12 virajı herhangi bir hasara kazaya sebep vermeden geçmeniz lazım. Bir geminin dümeni kitlense bunu başarmanız mümkün değil. Dünyanın hiçbir yerinde duydunuz mu gördünüz mü, gece yatarken geminin evine çarpmasıyla hayatını kaybeden kadın oldu. Bu İstanbul’da oldu. 43 bin geminin yüzde 10’u tehlikeli yük taşıyor.

Bu projeyi ideolojik ve siyasi boş tartışmaların dışında bölgenin, ülkenin, İstanbul’un güvenliği ve artan ticari ihtiyaçları karşılamak için bir su yolu projesi olarak görmek gerekir. Proje gerçekleştirilecek. İnşallah projeye yakın zamanda hız kazandırılacaktır,’’ dedi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.