Ana sayfa Haberler Gemi İnşa Batarya kapasitesi en büyük gemi teslim edildi

Batarya kapasitesi en büyük gemi teslim edildi

0

Tersan Tersanesi dört gemi serisinin ilki olan Kıyı Yolcu Gemisi Havila Capella’yı Norveçli Havila Kystruten firmasına teslim etti. 124 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindeki Havila Capella, Norveç’in Bergen – Kirkenes Tarihi Sahil Hattı’nda faaliyet gösterecek.

Havila Capella, LNG ve batarya ile yüksek enerji verimliliği sağlayan ve düşük emisyon gereksinimlerine uygun bir gemi olarak inşa edildi. Gemi 6,500 kWs batarya kapasitesine sahip, bu da şu ana kadar dünyanın en büyük batarya kapasitesine sahip gemisi olduğu anlamına geliyor. Havila Capella, yenilikçi güç üretim sistemi ve enerji tasarruflu gövde tasarımı sayesinde sıfır emisyonla dört saat kesintisiz seyir gerçekleştirebiliyor. Gemi, rıhtımda hidroelektrik gücü ile şarj ediliyor.

HAV Ship Design tarafından tasarlanan ve DNV gözetiminde inşa edilen Havila Capella, CO2 emisyonlarında yüzde 25 ve NOx emisyonlarında yüzde 90 oranında azalma sağlıyor. Ayrıca Havila Capella denizden ve soğutma suyundan ısı geri kazanım sistemlerine sahip, geri dönüşüm konusunda gelişmiş teknolojilerle donatılmış bir gemi.

Yüksek iç standartlara ve özgün tasarlanmış konaklama alanlarına sahip Havila Capella, Bergen-Kirkenes tarihi güzergâhı üzerinde yolcularına yüksek konfor sunacak.

İkinci, üçüncü ve dördüncü kardeş gemiler olan Havila Castor, Havila Pollux ve Havila Polaris de Tersan Tersanesi’nde inşa aşamasında. Havila Castor çok yakında Capella’yı takip edecek ve onu Havila Pollux ve Havila Polaris kardeş gemileri takip edecek.

Tersan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, Havila Capella’nın tesliminden duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Havila Kystruten A.Ş. ile güvenilir bir işbirliği kurmaktan ve ilk gemi olan Havila Capella’yı başarıyla teslim etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Değerli ortağımız Havila’nın bu tarihi rotada seyahat eden yolcularına en kaliteli hizmeti sunma heyecanını paylaşmak bizler için büyük bir mutluluk. Havila’nın Tersan’a olan güveni sayesinde; kardeş gemilerin yapımına devam etmek için hevesle çalışacağız,” dedi.

Havila Voyages’in CEO’su Bent Martini ise Havila Capella’yı teslim almaktan dolayı duydukları mutluluğu dile getirerek Norveç’e doğru yola çıkmak için hazırlanmaya başlayacaklarını söyledi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.