Ana sayfa Gündem Başak Mireli, Türkiye Turu Rekoru için Karadeniz’e çıkıyor

Başak Mireli, Türkiye Turu Rekoru için Karadeniz’e çıkıyor

0
Başak Mireli

Türkiye’nin tek kadın solo yelken sporcusu Başak Mireli, 1 Haziran 2022’de başlayacak Yelkenle Türkiye Turu Rekor denemesi için bugün Karadeniz’e çıkıyor. Mireli, Hopa-İskenderun arasındaki 1500 millik rotayı tek başına tamamlayan ilk kadın yelkenci olacak. Mireli, 20 Nisan’da Marmara Denizi’nde başladığı, 320 millik kalifikasyon parkurunu nisan ayında tamamlamıştı.

İlginizi çekebilir:
 Mireli, 1,500 millik rotayı tamamlayan ilk kadın yelkenci olacak

Tek başına, sadece yelken gücü ile Marmara Denizi’nde 320 millik rotayı nisan ayında tamamlayarak bu uzunlukta bir rotayı bitiren Türkiye’nin ilk kadın yelken sporcusu olan Başak Mireli, Türkiye Turu Rekoru için Karadeniz’e çıkıyor. Mireli, İlker Elektronik sponsorluğunda Hopa ile İskenderun arasındaki bin 500 millik rotayı yelken gücü ile tek başına, hiç durmadan tamamlayarak Türkiye Turu Rekorunu elde etmeyi hedefliyor. 1 Haziran 2022’de rekor denemesine başlayacak sporcu, turun sonunda rotayı tamamlayan ilk kadın yelkenci ünvanına sahip olacak.

Başak Mireli

‘Deniz Özgürlüktür, Çağdaşlıktır, Uygarlıktır’
Solo Türkiye Turunu bir kadın sporcu olarak tamamlamanın önemine dikkat çeken Mireli, erkek egemen denizlerimizde hayata geçireceği projesinin önemini, “Solo Türkiye Turu’nu tek başına bir kadın olarak yapmak, kadınların denizlerimizde çoğalmasına dair bir mesele. Bu rekor denemesinin tüm yelkenci kadınlar için cesaret, güç ve ilham kaynağı olmasını umuyorum,” ifadeleriyle vurguladı.

‘Daha çok destek ile daha çok yelkencimiz Karadeniz’e açılmalı’
Mireli, rekor denemesi öncesinde 9-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında Karadeniz’in tamamını dolaşarak Karadenizli deniz sevdalıları ile bir araya gelip, bölgedeki yelken kulüpleri ile görüşecek. 19 Mayıs’ta Samsun’da denizcilerle birlikte Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına katılacak olan Mireli için Türkiye Turu Rekoru, Karadeniz’in doğal güzelliklerini tanıtmak için de büyük bir fırsat olacak. Türkiye Turu Rekoru denemesini 12 günde tamamlamayı hedefleyen yelkenci 1 Haziran 2022’de Hopa’dan çıkış yapacak. Projesine “Ana Sponsor” arayışı devam eden Mireli, “Daha büyük hedefler ve başarılar için spora ve sporcuya daha fazla destek şart. Projem için hala ana sponsor bulabilmiş değilim. Bu yönde arayışım devam ediyor. Şu ana kadar sonsuz destekleri ile hep yanımda olan aileme ve dostlarıma teşekkürlerimi sunuyorum,” dedi.

Başak Mireli

Bir Yelken Federasyonu Projesi: Türkiye Turu Rekoru
Türkiye’de yelken sporunu geliştirmek ve sporcuları açık deniz yelkenciliğini teşvik etmek amacıyla Türkiye Yelken Federasyonu tarafından oluşturulan Türkiye Turu Rekoru projesi deniz kıyılarımızın tanıtımına katkıda bulunmak, deniz ve çevre bilincinin yeni kuşaklara aktarılmasının da önünü açmak amacıyla düzenleniyor. Federasyon tarafından belirlenen 320 millik Marmara Denizi Kalifikasyon Parkuru’nu tamamlayan Başak Mireli, Türkiye Turu Rekoru için yarışmaya hak kazanan ilk kadın yelken sporcusu oldu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.