Ana sayfa Haberler Arktik Fabrika Balıkçı Gemisi suya indi

Arktik Fabrika Balıkçı Gemisi suya indi

0
Arktik Fabrika Balıkçı Gemisi

Tersan Tersanesi Faroe adalarından P/F Havborg firması için inşa ettiği NB1105 inşa nolu Arktik Fabrika Balıkçı Gemisi Enniberg’i denize indirdi.

Uzunluğu 87,40, genişliğiyse 18 metre olan gemi, dört vinç ile üçlü trol balık avlanma operasyonu için tasarlandı. Gerekli durumlarda kullanılmak üzere beşinci bir vinci de bünyesinde hazır bulunduran gelişmiş bir fabrika balıkçı gemisi olan Enniberg bünyesinde bir fileto üretim tesisi, bir karides işleme hattı, balık yemi işleme ve balık yağı hatları da bulunduruyor. Bin ton kapasiteyle 2 bin 250 metreküp balık depolama alanına sahip olan geminin denize indirilişi başarıyla gerçekleştirildi.

Skipsteknik tarafından tasarlanan gemide 40 kişilik, konforlu yaşama alanı bulunuyor. Gemi buzlu ve arktik sularda verimli bir şekilde avlanabilme özelliklerinin sahip. Geminin 2022 yılının son çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor.

Geminin suya indirilme töreninde konuşan Tersan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, “Bu önemli proje de P/F Havborg ile birlikte çalışma şansına sahip olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.İleri seviye kombine balıkçılık teknolojileri ile donatılmış gemimiz hem Tersan, hem de Türkiye yeni inşa sektörü için önem arz eden bir projedir. Bu son teknoloji balıkçı gemisinin 2022 yılı son çeyreğinde ve belirlenen bütçede başarılı bir şekilde teslim edilmesi için çok çalışıyor olacağız,” dedi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.