ABD’de yüksek mahkeme, Halkbank’ı dinleyecek

MDN İstanbul

Yüksek enflasyon ve faiz ortamının ekonomilere etkisine ilişkin endişeler, piyasalara yön veren temel faktör olmayı sürdürüyor. Merkez bankası yetkililerinden gelen şahin açıklamalara karşın uluslararası kurumların resesyon riskine dair uyarıları da gündemin odağına yer almaya devam ediyor.

“Faiz artışları küresel ekonomiyi durgunluğa itiyor”
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), dün yayımladığı raporda, gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının faizleri artırmaya devam etmesinin küresel ekonomiyi resesyona ve ardından uzun süreli durgunluğa itme riski taşıdığını bildirdi. UNCTAD’ın raporunun ardından Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva da ABD Merkez Bankası’nı politikalarında son derece ihtiyatlı olmaya ve dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisine karşı dikkatli olmaya çağırdı.

“Enflasyonist ortam, sıkı para politikasını gerektiriyor”
Söz konusu uyarılara karşın ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden “şahin” tonda sözle yönlendirmeler gelmeye devam etti. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, daha enflasyonist bir ortamın daha sıkı bir politikayı gerektirdiğini belirtirken New York Fed Başkanı John Williams da enflasyonu düşürmek için yapacak daha çok işlerinin olduğunu söyledi.Makroekonomik veri tarafında ise dün ABD’de ISM imalat endeksi 50,9 ile Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

İngiltere vergi planında geri adım attı
Avrupa tarafında, dün İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, ülke merkez bankası politikalarıyla ters düşen yüzde 45’lik en yüksek gelir vergisi dilimini kaldırma planından vazgeçtiklerini duyurdu. Ciddi eleştirilere maruz kalan plandan geri adım atılması ile sterlin/dolar paritesi dün yüzde 1,2 değer kazanarak 1,13’ün üzerine çıktı. İngiltere, Almanya ve Fransa’da 10 yıllık tahvil faizi de hızla geriledi.

Makroekonomik veri tarafında ise Almanya ve İngiltere’de beklentilerin altında kalan eylül ayı imalat sanayi PMI, Euro Bölgesi’nde de 48,4’e gerileyerek sektörde daralmanın sürdüğüne işaret etti.

Açıklanan verilerin ekonominin gelişimine ilişkin endişeleri artırmasına karşın dün petrol ve gaz şirketlerinin hisselerinde yaşanan yükselişle Avrupa borsaları alıcılı seyretti.

Bankacılık sektörü hisselerinde ise İsviçreli Credit Suisse ve Alman Deutsche Bank öncülüğünde oynaklık yüksek kalmaya devam etti.

Avusturya Merkez Bankası faizi 25 baz puan artırdı
Asya tarafında, Çin piyasalarında Altın Hafta dolayısıyla resmî tatil devam ederken bugün Hong Kong borsası da işleme kapalı olacak.

Japonya’da bugün açıklanan verilere göre eylülde enflasyon yıllık yüzde 2,8 ile beklentilere paralel gerçekleşti.

Avustralya Merkez Bankası ise politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 2,6’ya yükseltti. Kısa sürede yüklü faiz artırımı yaptıklarını, bu durumun hane halkını etkilediğini belirten Banka, bu nedenle hareketin hızını yavaşlatmaya karar verdiğini bildirdi. Piyasada, Banka’nın 50 baz puanlık faiz artırması bekleniyordu.

Japonya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, Kuzey Kore’nin fırlattığı balistik füzenin Japonya’nın kuzeydoğusu üzerinden geçerek Pasifik Okyanusu’na düşmesinin ardından gözler konuyla ilgili yapılacak açıklamalara çevrildi.

ABD’de mahkeme Halkbank’ı dinleyecek
İç piyasada ise dün Halkbank, ABD’de devam eden ceza davasıyla ilgili temyiz başvurusunun kabul edildiğini bildirdi. Gelişmenin ardından bankacılık hisselerine gelen alımların genele yayılması ile BIST 100 endeksi de dün günü yüzde 6,67 değer kazancıyla 3.392,13 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,2’lik artışla 18,54’ten kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,57’den işlem görüyor.

Resesyon uyarıları artıyor
Analistler, artan “resesyon” uyarıları ve zayıf ekonomik verilerin, merkez bankalarını “şahin” para politikalarında gevşemeye itebileceği beklentilerinin oluştuğunu belirterek İngiltere öncülüğünde küresel tahvil faizlerinde yaşanan düşüşün de risk iştahındaki toparlanmaya katkı sağladığını söyledi.

Piyasalarda dalgalanmanın bir müddet daha sürebileceğine öngörülürken bugün yatırımcıların odağında Fed yetkililerinin açıklamaları olacak.

Piyasalarda bugün
12.00 Euro Bölgesi, ağustos ayı ÜFE
14.30 Türkiye, eylül ayı reel efektif döviz kuru
17.00 ABD, ağustos ayı fabrika siparişleri
17.00 ABD, ağustos ayı JOLTS açık iş sayısı
18.00 ECB Başkanı Lagarde konuşması

AA

Bunu Paylaşın