Ana sayfa Dünya ABD ekonomisi sallantıda mı?

ABD ekonomisi sallantıda mı?

0
ABD

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, ülke tarihine geçecek bir temerrüt ile karşı karşıya.

Ülkenin borç limitinin yükseltilmesi konusuna ilişkin Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan Biden, ABD’nin temerrüde düşmeyeceğini garanti edemeyeceğini belirtti ve bunun önüne geçilmesinin Cumhuriyetçilerin azınlığın lideri Mitch McConnell’e bağlı olduğunu söyledi.

Daha önceki iki oylamada da Cumhuriyetçiler kanadından gelen veto nedeniyle sonucun istendiği gibi olacağına inanmadığını belirten Biden “Yapabilseydim bunu garanti ederdim,” diye konuştu. Borç limiti artırımının onaylanması için Senato’daki 100 üyeden 60’ının onay vermesi gerekiyor.

ABD lideri, Cumhuriyetçileri borç limitinin yükseltilmesine engel olmamaya davet etti. Hükümet, tarihi bir temerrüde yol açabilecek 28,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşma tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.

Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı anlamına geliyor. Temerrüte düşmek ise borçlanma edimini hukuka ayrı bir şekilde zamanında yerine getirmeme anlamına geliyor.

Teknik olarak borç limiti için belirlenen süre 1 Ağustos’ta dolarken, ABD Hazine Bakanlığı, hükümetin ödemelerine devam edebilmesi için ‘olağanüstü önlemler’ almaya başlamıştı. Borç limitinin artırılması veya askıya alınması için Kongreye defalarca çağrıda bulunan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, son olarak Kongrenin 18 Ekim’e kadar borç limitini yükseltmek veya askıya almak için harekete geçmemesi halinde Hazine’nin olağanüstü önlemlerinin tükeneceğini belirtmişti.

Reuters