Ana sayfa Haberler Deniz Hukuku ve Sigorta 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı tüm yurtta kutlanıyor

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı tüm yurtta kutlanıyor

0

Ülkemizde 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilen ve 1 Temmuz 1926 itibarıyla yürürlüğe giren; bu nedenle de her yıl 1 Temmuz’da kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri İstanbul’da, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) ve Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Yönetim Kurulu Üyelerinin Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı. Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı önünde devam eden etkinliklerde konuşan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer KIRAN, denizlerin ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu belirterek, ‘‘Tarih boyunca denizi iyi kullanabilen, deniz hak ve menfaatlerini koruyup, geliştirebilen ülkeler diğerlerine göre daha fazla başarıya ulaşmışlar, dünya refahından daha fazla pay sahibi olabilmişlerdir.

Tarihimizin her döneminde denizcilik alanında pek çok başarı ve zafer kazanan ulusumuz, Osmanlı devletinin son zamanlarında yabancı ülke gemilerine tanınan ayrıcalıklar nedeniyle maalesef deniz ticaretinde ve denizcilik alanında ilerleme kaydedememiştir.

Ulusal Kurtuluş Savaşımız sonrasında imzalanan Lozan Antlaşması’yla Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ve egemenliği tüm dünyada tescil edilerek, siyasal, ekonomik ve toplumsal yaşam alanlarında yeni bir sayfa açılmıştır. Bu tarihi milattan sadece 3 yıl sonra, büyük Atatürk’ün direktifine istinaden 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile ‘Türkiye Limanları ve Sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bundan böyle, Türk vatandaşları ile Türk Bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı’ tüm dünyaya ilan edilmiştir.

350 yıldır süre gelen yabancılara verilen imtiyazları (Kapitülasyonları) sona erdiren bu Kanun ile, sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmemiş, aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de hayati önemi haiz bir adım atılmıştır.

Kabotaj Kanunu’ndan 10 yıl sonra, 20 Temmuz 1936’da imzalanan Montö Boğazlar Sözleşmesi ile de Türkiye’nin egemenlik haklarındaki bütünlük tesis edilmiştir.

Kazanılan bu değerlerin bilinci içerisinde ve Mustafa Kemal Atatürk’ün “Denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak benimsemeli ve az zamanda başarmalıyız” vasiyeti doğrultusunda, yüce milletimizce büyük bir azim ve kararlılıkla çalışılarak, denizciliğimiz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarılabilmiştir.

Türk denizciliği bugün ulaşmış olduğu düzeyi, Cumhuriyet’e, Cumhuriyet’in kazanımı olan Kabotaj Kanunu’na, o ilk yılların inanılmaz çabalarıyla elde edilen düzenlemelere ve sonuçlarına borçludur. Bugün taşımacılıktan balıkçılığa, gemi inşa ve onarımından sigortacılığa, deniz turizminden limancılığa, ikmal hizmetlerinden deniz eğitimine, denizciliğin her alanında gösterdiğimiz gelişme ve başarılar, Cumhuriyet’in ve onun ilk yıllarında elde edilmiş olan Kabotaj Hakkının yarattığı olağanüstü imkân sayesindedir.

Bu vesileyle, denizcilik sektörümüz adına, mavi vatanımız olarak kabul ettiğimiz deniz yetki alanlarımızda hak ve menfaatlerimizin korunmasına büyük önem atfettiğimizi ifade etmek ve şu an Doğu Akdeniz başta olmak üzere denizlerimizde bu yönde yoğun ve etkin bir gayret ortaya koyan denizcilerimize şükranlarımızı sunmak istiyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tarihimizin tüm büyük denizcilerini, deniz savaşlarında, deniz kazalarında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi, bu mesleğe emeği geçen ve ebediyete intikal eden tüm denizcilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bu sektörün gelişmesinde ve ilerlemesinde emeği geçen tüm denizcilerin ve tüm halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum’’ dedi.

Gemiler halkın ziyaretine açıldı
Milli Savunma Bakanlığının (MSB) Twitter hesabından paylaştığı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı mesajında ise, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında 1 Temmuz’da , 23 limanda 26 geminin ziyarete açılacağı belirtildi.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 93’üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında ülke genelinde hafta boyunca sergi, yarış ve gösterilerden oluşan çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.