Zehirlenen denizciler öldü

MDN İstanbul

GLOBAL LAKE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından Liberya bayraklı GLOBAL LAKE isimli tanker Cartagena Limanı açıklarında seyir halinde iken gemide yapılan tank temizleme işlemi esnasında zehirlenen 2’si Türk 3 personelin vefat ettiği açıklandı.

Açıklamada ayrıca, Cartagena MRCC ile görüşülerek, yaralı personelin gemiden helikopter ile tahliye edildiği ve 3 cenazenin gemide muhafaza edildiği bildirildi. Liman yanaşmasına müteakip gerekli yasal işlemler başlatılacağı ve olayın Merkez ve Dışişleri Bakanlığınca takip edildiği bilgisi verildi.

GLOBAL LAKE isimli geminin geminin işletmesini yapan Akar Deniz Taşımacılığı ve Ticaret A.Ş. de konuyla ilgili bir basın duyurusu yayımladı;

“Şirketimizin işletmeciliğini yaptığı Liberya bayraklı GLOBAL LAKE isimli gemi İspanya açıklarında iken mürettebat tarafından kargo tank kontrolü yapılması sırasında çalışma arkadaşlarımızdan Usta Gemici Mindia Gatenadze, Güverte Lostromosu Hasan Argındoğan, Usta Gemici Hüseyin Eryılmaz ve Gemi Kaptanı Ahmet Akdeniz’in baygınlık geçirmeleri neticesinde olaya diğer gemi adamları tarafından derhal müdahale edilmiş, acil yardım çağrısı yapılmış ve gerekli ilk yardım müdahalelerinde bulunulmuştur. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Mindia Gatenadze, Hasan Argındoğan ve Gemi Kaptanı Ahmet Akdeniz’in hayatlarını kaybettiklerini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Hüseyin Eryılmaz ise yaralı olarak, gemiden yapılan çağrı üzerine ve şirketimizin girişimleriyle olay yerine derhal intikal eden helikopterle hastaneye kaldırılmış ve tedavi altına alınmıştır.

Meydana gelen elim olayla ilgili olarak gerek şirketimiz gerekse resmi makamlar tarafından gerekli incelemeler ve araştırmalar titizlikle yürütülmekte olup, olayın meydana gelmesindeki tüm etkenler incelenerek sonuçları bütün açıklığıyla kamuoyu ve resmi makamlarla paylaşılacaktır.

Olayda hayatını kaybeden personelimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve denizcilik camiamıza başsağlığı, yaralı personelimize de acil şifalar dileriz. Bu acı süreçte çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin yanlarında olduğumuzu, gerekli her türlü desteği sağladığımızı ve sağlamaya devam edeceğimizi bilgilerinize saygıyla sunarız”.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın