Türkiye rekoru dünya rekorları listesine girdi

MDN İstanbul

Sevda Ersezer ve Tolga Pamir

Tolga E. Pamir ve Sevda Ersezer’in Haziran 2022’de gerçekleştirdikleri Türkiye Turu Rekoru tüm dünyada farklı yelken branşlarına ait rekorların takibini gerçekleştiren WSSR Konseyi (World Sailing Speed Record Conceil)’nde “Around Turkey” başlığı altında listeye eklendi.

Geçtiğimiz yıl sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tek başına tamamlayan ilk sporcu olan Tolga E. Pamir, bu sene “Duo Challenge4seas” projesinde denizde kadınlara yönelik ön yargıları kırmak için Sevda Ersezer’le aynı parkurda ilerleyerek bir rekora imza attı.

WSSR (World Sailing Speed Record Conceil) tarafından rekor denemesi öncesinde tekneye yerleştirilen bir cihaz, parkur boyunca ikiliyi takip etti. Türkiye Turu Rekoru çerçevesinde Mayıs 2021’de Gökova kardeşlerin 13 gün 15 saat 2 dakika 58 saniyede gerçekleştirdikleri parkuru, 11 gün 20 saat 23 dakikada tamamlayan Pamir ve Ersezer, hem yeni rekorun sahibi oldu hem de WSSR Konseyi’nin listesine girerek uluslararası rekorlar listesine girdi.

Türkiye Yelken Federasyonu hakemleri tarafından kayıt altına alınan rekor denemesi, WSSR’nin resmi web sitesinde de yayınlandı.

Tolga E. Pamir, Türkiye Turu Rekoru’nun uluslararası bir platform tarafından tanınmasının ülkemiz karasularında dünya yelkencilerine kapı açacağını belirterek “Bu tip rekorları takip eden ekip ve ekurilerin böyle zorlu bir parkuru gerçekleştirmek isteyeceğine eminim” dedi.

İlginizi çekebilir:   Başak Mireli, Türkiye Turu Rekoru için Karadeniz’e çıkıyor

Duo Challenge4SEAS / Türkiye Turu Rekoru
Yelken sporunun açık deniz branşının gelişimi, uygulaması, ülkemizi çevreleyen dört denizimizin uluslararası platformlarda daha iyi tanıtılması ve yelken sporuna ilginin artması amacıyla hayata geçirilen proje, Türkiye Yelken Federasyonu’nun onayı doğrultusunda 2021’de ilk kez kayıt altına alındı.

Rekor denemesi kapsamında; Tolga E. Pamir, tek başına, sadece yelken ve rüzgar gücünü kullanarak Hopa ila İskenderun Limanı arasındaki parkuru dışarıdan hiçbir yardım almadan tamamlayan ilk sporcu oldu. Bin 500 deniz milini 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniyede karaya hiç ayak basmadan tamamlayan Pamir, bu sene Sevda Ersezer ile birlikte “Duo Challenge4seas”de aynı parkuru 11 gün 20 saat 23 dakikada gerçekleştirdi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın