Ana sayfa Haberler Deniz Savunma ZAHA, görücüye çıktı

ZAHA, görücüye çıktı

0
ZAHA
FNSS Savunma Sistemleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konseptine yönelik görev ihtiyaçlarını karşılayacak olan Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)’nı tanıttı.

Amfibi çıkarma operasyonları esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde geçme kabiliyeti ile tasarlanan ZAHA, harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebiliyor ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor.

ZAHA’nın özellikleri

Su direncini azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri bulunan araç denizde 7 knot karada ise 70 km hıza ulaşabiliyor. Yüzde 60 dik eğime tırmanabilen ve yüzde 40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm’e kadar dik engelleri ve 2 metre derinlikteki hendekleri kolayca aşabiliyor. ZAHA aynı zamanda 12,7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar ile donatılan uzaktan kumandalı kulesi yüksek ateş gücüne sahip.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.