Yumuşak iniş umutları rafa kalktı

MDN İstanbul
Küresel piyasalarda, artan resesyon uyarılarına karşın merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri ile negatif seyir devam ediyor. Tahvil piyasasında ise hızla yükselen faizler risk iştahındaki düşüşü destekliyor.

Resesyon endişeleri artıyor
Enflasyonist endişelerle merkez bankalarının agresif hamleleri, hâlihazırda savaş ve salgın nedeniyle kırılganlıkların sürdüğü ekonomilere yönelik resesyon endişelerini artırıyor. Son dönemde artan uyarılar ekonomilerde “yumuşak iniş” umutlarını rafa kaldırırken bu durum risk iştahının düşük seyretmesine neden oluyor.

Dün başlayan Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası yıllık toplantısı kapsamında açıklamalarda bulunan yetkililer de “resesyon riski” konusunda uyarılarına devam etti.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, “Gelecek yıl dünya için bir resesyon riski ve gerçek bir tehlikesi var.” ifadesini kullanırken IMF Başkanı Kristalina Georgieva da Euro Bölgesi, Çin ve ABD olmak üzere dünyanın üç kilit ekonomisinde de yavaşlama gördüklerini, dünya ekonomisindeki yavaşlamanın 2026’ya kadar yaklaşık 4 trilyon dolarlık kayba neden olmasını beklediklerini bildirdi.

JPMorgan Chase Üst Yöneticisi Jamie Dimon da CNBC’ye verdiği bir röportajda, ABD ekonomisinin 6 ila 9 ay içinde resesyona gireceği konusunda uyardı.

“Ekonomilerde erken gevşeme risk oluşturur”
Resesyon uyarılarına karşın Fed yetkililerinin “şahin” açıklamaları da devam etti. Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, enflasyon düşene kadar para politikasının bir süre daha kısıtlayıcı olacağını, erken gevşemenin bir risk olduğunu söyledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans da birinci önceliklerinin enflasyonla mücadele olduğunu vurgulayarak gelecek yılın başlarında politika faizinin yüzde 4,5’in biraz üzerine çıkması gerektiğini dile getirdi.

Bu gelişmelerin yanı sıra ABD’nin Çin’e çip ihracatına getirdiği yeni kısıtlamaların teknoloji hisselerini baskılamasıyla New York borsasında dün satıcılı bir seyir izlendi.

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim tırmanıyor
Avrupa tarafında Ukrayna-Rusya arasında artan gerilim jeopolitik riskleri gündemin odağına taşırken enerji krizi paralelinde yüksek enflasyon ve faiz ortamına ilişkin endişeler de giderek artıyor.

İngiltere beklenenden erken resesyona girebilir
Dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz oranlarını beklenenden daha hızlı artırması ve finansal piyasalardaki istikrarsızlık nedeniyle İngiltere’nin daha derin bir resesyona girebileceği uyarısında bulundu.

İngiltere’de işsizlik 48 yılın en düşüğünde
İngiltere’de işsizlik oranı ağustos ayında sona eren 3 ayda yüzde 3,5’e gerileyerek 1974 yılından bu yana görülen en düşük seviyeye indi. Ekonomistler işsizlik oranının yüzde 3,6 olmasını bekliyordu.

Almanya’da iflas eden şirket sayısı artıyor
Almanya’daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) da ülkede iflas eden şirket sayısının son zamanlarda yüksek enerji fiyatları, çalışan ücreti ve kredi faiz artışları nedeniyle eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34 arttığını bildirdi.

AB bütçesi yeterli değil
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB bütçesinin savaş ve enflasyon gibi sorunlarla mücadelede yeterli olmadığını, yeniden planlanması gerektiğini belirtti.

Çin sıfır vaka politikasından taviz vermiyor
Asya tarafında, Çin’de ülkeyi yöneten Komünist Parti’nin pazar günü başlayan 20’inci Ulusal Kongresi kapsamında Devlet Başkanı Şi Cinping’in yeni tip koronavirüs salgınına yönelik “sıfır vaka” politikasında bir değişikliğe dair hiçbir sinyal vermedi. Ülkede vaka sayılarında bir artış yaşanması ise talebe yönelik endişeleri artırdı.

Japonya’da ise bugün açıklanan dış ticaret verileri beklentilerin üzerinde açığa işaret ederken hükûmet yetkilileri yendeki aşırı zayıflamaya karşın ülke merkez bankasının aşırı gevşek para politikasına destek vermeye devam etti.

Kur 18,57’den işlem görüyor
İç piyasalarda pozitif seyrine devam eden BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 0,40 değer kazancıyla 3.582,03 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise dün 18,57 ile önceki kapanış seviyesinin hemen altından günü tamamlamasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında yatay seyrine devam ederek 18,57’den işlem görüyor.

Yıllık cari açık 40 milyar doları aştı
Cari işlemler hesabı, ağustosta beklentinin hafif altında 3,11 milyar dolar açık verdi. Yıllık cari açık ise 36,7 milyar dolardan 40.9 milyar dolara çıktı.

Riskler dünya borsalarını baskılıyor
Analistler, ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler, para politikalarına yönelik belirsizlikler ve artan jeopolitik risklerin dünya borsalarını baskılamaya devam ettiğini söyledi.

Bugün İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin açıklamaları ve devam eden Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası yıllık toplantısından gelecek haber akışının izleneceğini aktaran analistler, IMF’nin küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerini yayımlayacağı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun da gündemin odağında bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün
09.00 İngiltere, ağustos ayı işsizlik oranı
10.00 Türkiye, ağustos ayı cari işlemler dengesi
15.45 ECB, Lane konuşması
16.00 IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu
18.00 IMF-Dünya Bankası toplantısı
19.00 Fed, Mester konuşması
21.35 İngiltere, BoE Başkanı Andrew Bailey’nin konuşması

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın