Ana sayfa Haberler Çevre ‘Yeter artık! Cennetten çekin elinizi!’

‘Yeter artık! Cennetten çekin elinizi!’

0

Türkiye’nin en önemli milli parkları arasında olan, ulusal ve uluslararası bir çok kanunla korunan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, balık çiftlikleri ve midye çiftliklerinden sonra, şimdi de karides çiftliği tehdidi altında. Çiftliğinin kurulması için AKP’li bir vekilin aracılık ettiği, sorun çıkarılmaması karşılığında da Doğanbey-Tuzburgazı Su Ürünleri Kooperatifi’nin vergi borçlarını ödemeyi taahhüt ettiği ve 500 bin TL ön ödeme yaptığı öne sürüldü.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre Aydın’ın Söke ilçesinde, Türkiye’nin en önemli on sulak alanının başında gelen, Milli Park Yasası’yla korunan, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca 1’inci Derece Doğal Sit kapsamında olan ve ayrıca köy merası olarak belirlenen Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı şimdi de karides çiftliği tehdidi altında.

Karides çiftliğinin kurulması için AKP’li bir Aydın milletvekilinin aracılık ettiği, çiftlik kurma girişiminde bulunan holdingin karides çiftliği kurulmasına destek olmaları, engellerin aşılmasında sorun çıkarılmaması karşılığında Doğanbey-Tuzburgazı Su Ürünleri Kooperatifi’nin vergi borçlarını ödemeyi taahhüt ettiği ve 500 bin TL ön ödeme yaptığı öne sürüldü. Kooperatif başkanı ile yatırımcı firma arasında 13 maddelik bir protokol imzalandığını belirten bazı kooperatif yöneticileri anlaşmaya tepki için istifa etti.
Daha önce balık çiftlikleri, ardından midye çiftlikleriyle gündeme gelen belirlenen Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası’nın yok edilmesi için her yolun denendiğini belirten Sivil Toplum Örgütleri “Yeter artık! Cennetten çekin elinizi!” diye tepkilerini dile getirdi. Söke Belediyesi Çevre Komitesi de 4 Haziran 2021 Cuma günü saat 15.30’da Karina Dalyanı’nda girişime tepki göstermek için çevre etkinliği ve eylemine karar verdi.

Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü de karides çiftliğine izin verilmesi halinde ekosistemin zarar göreceğini söyledi. Sürücü, “Büyük Menderes Deltası gibi sulak alanlar doğal döngünün sonucunda binlerce yılda oluşuyor. Hassas bir ekosistem özelliği gösteren bu alanda, karides çiftliğine izin verilirse çok kısa sürede ekolojik yapı bozulacak ve geri dönülmesi mümkün olmayan tahribatlar meydana gelecektir. Karides yetiştiriciliği talebine Milli Parklar tarafından olumlu görüş verilmemesini umuyoruz” dedi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.