Ana sayfa Haberler Vitaspirit’in ödeyeceği para belli oldu

Vitaspirit’in ödeyeceği para belli oldu

0
Beykoz’da bulunan tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na dümen kilitlenmesi nedeniyle çarpan Malta bandralı “Vitaspirit” isimli gemi sahibinin, avukatları aracılığıyla açtığı “Sorumluluğun Sınırlandırılması Davası” sonuçlandı. Davanın kabulüne karar veren mahkeme, gemi sahibinin en yüksek sorumluluk sınırının işleyen faizi ile birlikte 206 milyon 103 bin 865 TL olduğuna karar verdi.

İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, yalıya çarpmanın sınırlı sorumluluk olduğu gerekçesiyle dava açan Vitaspirit Gemisi Donatanı Dyssey Navigation Co.’nun avukatları ile yalının sahibi davalı Payidar Zerhan Gökpınar, Yalı Organizasyon Turizm San. Tic. Ltd ile Hatice Zerfa Süveyda Birışık’ın avukatları katıldı. Hâkim, mahkemeye bilirkişi raporunun ulaştığını açıkladı. Rapora göre olayda kasıt, pervasız bir davranış gerçekleşmediği; bu nedenle de davacının sorumluluğu sınırlandırma hakkının olduğu belirtildi.

Mahkeme, sorumluluğu sınırlandırma davasının kabulüne karar verdi. Buna göre, gemi sahibinin 187 milyon 432 bin 506 TL anapara, olay tarihinden karar tarihine kadar işleyen faizinin ise 18 milyon 671 bin 358 TL olduğuna karar verdi. Mahkeme sorumluluk sınırlandırılmasının en yüksek miktarının toplam 206 milyon 103 bin 865 TL olduğuna hükmetti.

Söz konusu 206 milyon 103 bin 865 TL mahkemenin belirleyeceği bir banka hesabına yatırılacak. Yalıda 7 Nisan 2018’de meydana gelen olayda oluşan hasara ilişkin ödenmesine karar verilecek tazminat miktarı ise mahkemenin belirlediği bu paradan tahsil edilecek. Yalı sahiplerine hasar nedeniyle verilecek para, 206 milyon 103 bin 865 TL’yi geçemeyecek.