USV geliştiricisi XOCEAN, 30 milyon euro destek topladı

MDN İstanbul

Okyanus araştırmaları yapmak için geliştirilen Vidasız Suüstü Gemileri (USV) üreticisi XOCEAN, dünya genelinde daha fazla araştırma yapabilmek amacıyla çıktığı finansman turunda 30 milyon euro topladı

Şirketin USV’leri uzun süre açık denizde kalabildiği için büyük miktarda veri toplayabilirken, aynı zamanda operatörler ve veri analistleri de uydu aracılığıyla karadan gemileri kontrol ediyor.

İrlanda merkezli XOCEAN, 22 bölgede faaliyet gösteriyor. Çeşitli endüstrilere ve devlet kurumlarına hizmet eden şirket, 4 milyon gigabayttan fazla okyanus verisi topladı.

Finansman turu Venturewave Capital tarafından yapılırken, Endeavor Catalyst ve Enterprise Ireland ortak yatırımıyla birlikte Venturebeam platformu aracılığıyla gerçekleştirildi. Bu tur sayesinde XOCEAN, Avrupa Yatırım Bankası (EIB)’ndan 20 milyon euroluk girişim borcu finansmanı sağladı.

XOCEAN Kurucusu ve CEO’su James Ives, “Misyonumuz, okyanuslarımızın sürdürülebilir kalkınmasını sağlayan verileri güvenli, uygun maliyetli ve ultra düşük etkili bir şekilde sunmaktır. Bugün, bu hizmeti dünyanın en büyük enerji şirketlerinin birçoğu için sağlıyoruz ve küresel olarak temiz yenilenebilir enerjinin gelişimini destekliyoruz. Venturewave Capital, Endeavor Catalyst ve Enterprise Ireland’ın bu heyecan verici yolculukta bize katılmayı tercih etmelerinden büyük mutluluk duyuyoruz. Etki odaklı Venturebeam platformu, kaynak yaratma sürecini verimli ve etkili hâle getirerek, etkili ve sürdürülebilir yatırımlara olan bağlılığımızı paylaşan ortak yatırımcılarla sorunsuz bir şekilde bağlantı kurmamızı sağladı” ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilir:

Okyanusun derinliklerinde devasa bir diş buldu

ETİKETLER: , ,
Bunu Paylaşın