Ana sayfa Haberler Deniz Ticareti U.N. Ro-Ro 2019’da sefer sayısını artıracak

U.N. Ro-Ro 2019’da sefer sayısını artıracak

0
İntermodal taşımacılığın önde gelen firmalarından olan ve geçtiğimiz haziran ayında DFDS tarafından satın alınan UN Ro-Ro, 2018’dek büyümesini 2019 yılında da sürdürmeyi amaçladığını duyurdu.
DFDS Akdeniz İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Selçuk Boztepe, 2018 yılında şirket açısından önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, satın almanın ardından yapılan gelişmeleri, “U.N. Ro-Ro, 7 Haziran 2018’de Avrupa’nın en köklü ve en büyük denizcilik şirketlerinden Danimarka merkezli DFDS tarafından satın alındı. Mart ayı itibarıyla Ambarlı-Trieste direkt seferlerimizi başlattık. Patras seferlerimiz haziran ayında haftalık karşılıklı tek sefer olarak başladı. Patras hattımız ekim ayı itibarıyla gidiş-dönüş karşılıklı 2 sefere çıkarıldı. Ağustos ayında UN Karadeniz gemimizin boy uzatma işlemi gerçekleşti. Haziran’dan Eylül sonuna kadar tarifeden yüzde 50 indirimli boş araç fiyatları ile sektörümüze destek sağlandı. Trieste’den kalkan Bettemburg trenlerimiz ile Trieste-Bettembourg-Gent-Göteborg hattı haftalık 7 sefer olarak eylül ayı itibarıyla açıldı. Patras çıkışlı Grimaldi bağlantıları ile İtalya, Malta, İspanya ve Kuzey Afrika bağlantıları hizmete girdi. Eylül ayında açılan demiryolu bağlantımız Novarra ile Milano bölgesine haftada 3 sefer hizmet vermeye başlandı. Ekim ayında hayata geçen Nikrasa sistemi ile Triest-Bettemburg hattında vinçlenebilir olmayanlar da dahil neredeyse tüm römorkların taşıması başlatıldı’’ diyerek değerlendirdi.
2019 yılında da önemli hedeflere koşacaklarının altını çizen Boztepe, yeni yılda yaşanacak gelişmelere ilişkin olarak, “Calais/Dunkirk çıkışlı ve Dover varışlı İngiltere hatlarımızda “Sea Bridge” projesi ile avantajlı bilet imkânları sunacağız. Mersin–Trieste hattımızdaki gemilerimizin birinci çeyrek itibarıyla Türkiye’den gidişlerinde Antalya limanlarına uğrak sefer yapmasını planlıyoruz. Bari-Pendik haftalık bir ithalat seferlerinin başlaması 2019’un ilk çeyreğinde, Patras hattı seferlerinin üç sefere çıkması ise 3. çeyrekte hayata geçecek. Yeni açılan demiryolu bağlantımız Novarra ile Milano bölgesine haftanın 3 günü olarak başlattığımız hattımız haftalık 6 sefere çıkacak. 2019 yılında 300 milyon TL’lik scrubber olarak bilinen gaz yalıtım sistemi yatırımını da gerçekleştiriyoruz. Bu yatırım sayesinde 2020 itibarıyla U.N. Ro-Ro’nun tüm gemileri sülfür emisyonunu kısıtlamaya yönelik yeni küresel mevzuata uyumlu hale gelecek” dedi.
DFDS Denizcilik Bölüm Başkanı Peder Gellert Pedersen ise yeni girmiş oldukları lokasyonda benimsenmiş ve desteklenmiş olmalarından dolayı müşterilerine teşekkürlerini ileterek, “Bildiğiniz üzere 5 ay önce 12 modern ro-ro gemisi ile Akdeniz’de 7 ro-ro hattını işleten U.N. Ro-Ro’yu 1 milyar euroya kendi bünyemize kattık ve DFDS’nin hâlihazırdaki 39 gemisine U.N. Ro-Ro filosunu da ekleyerek mevcutta işlettiğimiz 22 liman bağlantımızla birleştirdik. Şirketin, satın almasının tamamlanmasının ardından yoğun bir entegrasyon sürecine girdik. Ağustos ayı itibarıyla Türk Lirası’nda yaşanan kur hareketliliği sebebiyle U.N. Ro-Ro ile lojistik endüstrisini güçlü kılmak adına bir tahsilat planı oluşturduk. Bu, siz müşterilerimizin alışık olduğu bir plan değil fakat bunu uygularken göstermiş olduğunuz anlayışa müteşekkirim. Ağustos ayından sonra Türkiye’de ihracat yönünde güçlü bir büyüme görüldü. Türkiye ekonomisinin Avrupa’ya giden yolu ihracattan geçiyor. DFDS olarak Türk ihracatçısının her zaman yanındayız ve yanında olmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.