Dörtyol FSRU Terminali Rusya ile petrol ticaretini durdurdu

MDN İstanbul

Türkiye’nin orta ölçekli Akdeniz petrol terminallerinden biri olan Dörtyol FSRU Terminali, ABD’nin yaptırım baskısının arttığı bir ortamda, geçen yıl rekor miktarda alım yapan Rusya’dan ithalatı artık kabul etmeyecek

Türkiye, Batı’nın, Ukrayna’nın işgali nedeniyle Moskova’ya yaptırım uygulamasının ardından 2022’den bu yana Rusya’nın en büyük ham petrol ve yakıt ithalatçılarından biri haline geldi. Rusya buna, petrolü Avrupa ve ABD’den Asya, Türkiye ve Afrika’ya yönlendirerek karşılık verdi.

Hatay ilinde terminal işleten Global Terminal Services (GTS) müşterilerine, Rusya’dan gelen hiçbir ürünü kabul etmeyeceğini söylediğini açıkladı.

GTS’den yapılan açıklamada, “GTS, Rus petrolüyle olası tüm bağlantılarını kesmeye karar verdi ve bu doğrultuda Şubat 2024’ün sonlarında müşterilerine, herhangi bir yasa, yönetmelik veya yaptırım ihlâli olmasa bile, yürürlükteki yaptırım kurallarına ek bir önlem olarak Rus menşeili hiçbir ürünü veya Rus limanlarından yüklenen hiçbir ürünü kabul etmeyeceğini bildirdi” denildi.

GTS, önceki tüm faaliyetlerinin G7’nin fiyat tavanı da dahil olmak üzere yaptırımlara tam uyum içinde olduğunu belirtti.

GTS, “GTS’nin yeni yaklaşımı, yürürlükteki tüm yaptırımlara uyma çabalarına rağmen ulaşamayacağı ve kontrol edemeyeceği faaliyetlerin etkilerini ortadan kaldırmak için ek bir önlemdir” diye ekledi.

ABD’nin Rusya ile iş yapan finans şirketlerine yaptırım uygulaması, hem ithal petrol hem de Türk ihracatı için bazı ödemeleri aksatarak veya yavaşlatarak Türk-Rus ticaretini zaten soğuttu.

Nakliye analiz firması Kpler’in verilerine göre, yakıt ve ham petrol ithal eden, ihraç eden ve depolayan GTS Terminali geçen yıl 11,74 milyon varil Rus ham petrolü ve yakıtı aldı.

Terminal, 2021’de 10. sıradayken hacim bakımından Türkiye’nin yedinci büyük ithalat terminali haline geldi. 2023 yılında Rusya’dan ham petrol ve yakıt ithalatı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önceki son tam yıl olan 2021’de tüm menşeilerden aldığı toplam hacimden yaklaşık yedi kat daha fazlaydı.

Kpler’e göre terminalden yapılan ihracat da 2023’te sıçrama yaparak 2021’e göre neredeyse beş kat artarak yaklaşık 24,7 milyon varile ulaştı.

Kpler verilerine göre, Dörtyol’da boşaltım yapan son tanker 19 Şubat’ta geldi ve Rusya’nın Baltık limanı Primorsk’tan 511 bin varillik bir dizel yükü teslim etti.

GTS, Şubat ayı sonunda yasak başlamadan önce aday gösterilen Rus kargolarını kabul etmeye devam edeceğini söyledi.

Dörtyol’dan ihraç edilen petrolün ortak varış noktaları arasında Yunanistan’ın Korint, Elefsis ve Selanik limanları ile Kuzeybatı Avrupa petrol ticareti, rafinaj ve depolama merkezleri Rotterdam ve Antwerp yer alıyordu.

Reuters

ETİKETLER: , , ,
Bunu Paylaşın