Ana sayfa Haberler Gemi İnşa Türk Loydu’nun ‘’Klas Kuralları’’ IMO’dan geçer not aldı

Türk Loydu’nun ‘’Klas Kuralları’’ IMO’dan geçer not aldı

0
Türk Loydu’nun ‘’Klas Kuralları’’, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) en önemli komitelerinden olan Deniz Emniyeti Komitesi’nin tarihi 100’ncü oturumunda görüşülerek, GBS (Goal Based Ship Construction Standards/Amaç Esaslı İnşa Standartları) kapsamında onaylandı. Türk Loydu, kuralları IMO tarafından doğrulanmış olan IACS dışındaki ilk kuruluş oldu.
IMO’nun GBS uygulaması gereğince; 150 metre ve üstünde Akaryakıt ve Kimyasal Tankerlerin, Dökme Yük Gemilerinin yeni inşaa klaslamalarını yapabilmek için, ilgili klas kuruluşunun kurallarının IMO tarafından denetlenmesi ve doğrulanması gerekiyor. GBS kapsamında Türk Loydu haricinde bugüne kadar yalnızca IACS üyeleri yetki alabilmişti.
27 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın desteği ile IMO’ya başvuran Türk Loydu, klas kurallarının GBS kapsamında doğrulanması talebinde bulunarak, denetimlerden geçmiş ve IMO MSC komitesine sunulma hakkını kazanmıştı. Türk Loydu klas kurallarının doğrulanmasına ilişkin nihai karar, 4 Aralık 2018 tarihinde başlayan IMO Genel Merkezi’nde gerçekleşen Deniz Güvenliği Komitesinin tarihi 100’üncü oturumunda görüşülüp, Türk Loydu’nun GBS kapsamında uygun olduğu IMO tarafından onaylandı.
Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Salim Özpak yaptığı açıklamada, “Bakanlığımızın destek mektubu ve Türk Loydu temsilcileriyle yapılan ortak çalışmalar sonucunda, Türk Loydu 150 m üzeri tanker ve dökme kuru yük gemilerinin inşaasına yönelik kuralları IMO tarafından onaylanan ve IACS üyesi olmayan ilk klas kuruluşu oldu,” dedi.
Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, “Bu mükemmel bir ekip çalışmasıydı. Başta Bakanlık yetkililerine, Dış İşlerimize, muhteşem bir performans sergileyen tüm Türk Delegasyonuna ve Türk Loydu ekibine ayrıca teşekkür ederim. Türklerin IMO’ da ki gücünü belgelemiş ve Türk Loydu’nu dünyaya tanıtmış olduk. Bugüne kadar bu yetkiyi yalnızca 12 IACS üyesi kuruluş alabilmişti. IMO’dan IACS dışında GBS onayını alan tek klas kuruluşu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz, ” dedi.

GBS (Goal Based Ship Construction Standards/Amaç Esaslı İnşa Standartları) Nedir?
Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne bağlı Deniz Emniyet Komitesi (MSC), Mayıs 2010’da gerçekleşen 87’nci Dönem Toplantısı ile GBS standartlarını kabul etmişti. 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren bu kurallar ile 1 Temmuz 2016 veya daha sonra inşaa sözleşmesi yapılan 150 metre ve üzerindeki tüm petrol tankerleri ve dökme yük gemilerinin Amaç Esaslı İnşa Standartları’nın ilgili yapısal şartlarına uygun olmasını gereklidir. GBS Standartları kapsamında, klas kuruluşlarının dökme yük gemileri ve petrol tankerleri için klaslama kurallarının denetlenerek, Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne bağlı MSC Komitesi tarafından doğrulanması gerekmektedir.

IACS üyesi olmak için GBS gerekli midir?
Uluslararası Klas Kuruluşları Birliği IACS, 1 Ekim 2017 tarihinde üyelik kriterlerini güncelleyerek üye kuruluşlar ile üye olmak isteyen klas kuruluşlarının klas kurallarının GBS’e (Goal Based Ship Construction Standards /Amaç Esaslı İnşa Standartları) uygun olduğunun doğrulanmasını ön şart olarak belirlemiştir.