Ana sayfa Haberler Gemi İnşa Tersan, Havila Castor’u teslim etti

Tersan, Havila Castor’u teslim etti

0
Tersan
Havila Castor

Tersan Tersanesi, Norveçli Havila Kystruten firması için inşa edilen dört yolcu gemisi serisinin ikinci gemisi Havila Castor’u teslim etti. Gemi, Yeni Nesil Gemi ödülüne layık görülen serinin ilk gemisi Havila Capella’ya eşlik edecek.

Yeni Nesil Gemi: Havila Capella
Serinin ilk gemisi olan Havila Capella, Nor-shipping otoriteleri tarafından daha önce Yılın Gemisi olarak adlandırılan Yeni Nesil Gemi ödülüne layık görülmüştü. Sektörün en önemli ödülünü alan Havila Capella üç güçlü aday arasından enerji verimliliği, teknoloji kullanımı, emniyet, güvenlik ve çevresel sürdürülebilirlik konularında önemli gelişme ve yenilikleri barındırarak öne çıktı.

Dört saat emisyonsuz seyir
Kardeş gemi Havila Capella ile aynı özelliklere sahip olan, LNG ve batarya ile çalışan Havila Castor, yüksek enerji verimliliği ve düşük emisyon gerekliliklerine uygun olarak inşa edildi. 6100 kWh batarya kapasitesi ile donatılan gemi, dünyanın en büyük batarya kapasitesine sahip gemisi unvanını korumayı sürdürüyor. Yenilikçi güç üretim sistemi ve enerji tasarruflu gövde tasarımı sayesinde Havila Castor, dört saat boyunca sıfır emisyonla yol alabiliyor. Gemi, rıhtımda temiz hidroelektrik santrallerinden şarj edilebiliyor.

HAV Ship Design tarafından tasarlanan ve DNV gözetiminde inşa edilen Havila Castor, CO2 emisyonlarında yüzde 25 ve NOx emisyonlarında yüzde 90 oranında azalma sağlıyor. Ayrıca denizden ve soğutma suyundan ısı geri kazanım sistemlerine sahip gemi, doğa dostu enerji çözümleri ile öne çıkıyor.

İlginizi çekebilir:   Tersan, Havila Kystruten’e iki yeni yolcu gemisi inşa edecek

Bergen-Kirkenes tarihi güzergâhında konforlu bir yolculuk
Norveç’i yansıtan yüksek iç standartlara sahip tasarım yaklaşımları ile dekore edilmiş konaklama alanları bulunan Havila Castor, Bergen-Kirkenes tarihi güzergâhında konforlu bir yolculuk sunacak.

Gemide restoranlar, kafeler ve açık ve kapalı barlar ile farklı seçeneklerde otel odaları bulunuyor. Fiyortlar boyunca uzanan doğal güzellikleri ve kuzey ışıklarını görmek için üst güvertede seyir salonu, ayrıca yolcuların gemide gün boyu eğlenmeleri için bir konferans salonu, spor salonu, bir alışveriş mağazası ve üst güvertede jakuzi alanı yer alıyor.

Resmi devir teslim töreninde konuşan Tersan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, “Tersan Tersanesi olarak güvenilirlik, kalite ve çözüm odaklı yaklaşımımızı temsil eden serinin ikinci gemisi Havila Castor’u Havila Kystruten’e teslim etmekten gurur duyuyoruz. Havila Capella, Tersan Tersanesi’nin adını Norveç kıyılarında taşımaya devam ederken, Havila Castor ile bu gurur iki katına çıkacak. Değerli ortağımız Havila’nın Tersan’a olan güveni sayesinde; üçüncü ve dördüncü gemiler olan Havila Polaris ve Havila Pollux’un inşasında aynı üstün performansı göstermek üzere çok çalışacağız,” dedi.

Havila Voyages Yönetim Kurulu Başkanı ve ana hissedarı Per Sævik’de Tersan Tersanesi’ndeki resmi devralmada yer aldı ve “Yeni gemilerin teslimatının bir parçası olmak her zaman ekstra özeldir. Havila Castor Norveç kıyılarında görmeyi dört gözle beklediğimiz harika bir manzara,” ifadelerini kullandı.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.