TCG Preveze’ye DBDS-P entegre edildi

MDN İstanbul

HAVELSAN, Preveze Sınıfı Milli Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN-PREVEZE) Projesi Sözleşmesi kapsamında, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS-P)’nin kurulumu, montajı, liman ve deniz testlerini tamamlayarak projenin ilk gemisi olan Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki TCG Preveze Denizaltısı’na eksiksiz şekilde teslim etti.

Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi’nin entegrasyonunda önemli rol oynayan DBDS-P’nin veri akışını yedekli ve kesintisiz sağlaması sayesinde PREVEZE Sınıfı denizaltıların harekât görevlerini en etkin şekilde icra etmesi mümkün olacak.

HAVELSAN’ın geliştirdiği Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS), denizaltıların tüm harekât görevlerini verimli şekilde yerine getirmesi için farklı sensör ve sistemlerden gelen verilerin alınması, kesintisiz ve yedeklenerek ilgili birimlere dağıtılması için tasarlanmış, denizaltının “kalbi” niteliğindeki özgün bir ürün.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin savunma projelerine program mantığı ile yaklaşımının güzel bir örneği olan Platform Veri Dağıtım Sistemi, bugüne kadar 47 platform için tercih edildi ve 36 platform için teslimat yapıldı.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın