Ana sayfa Haberler Deniz Güvenliği TCG Piri Reis için geri sayım başladı

TCG Piri Reis için geri sayım başladı

0
Reis Sınıfı Milli Denizaltı için çalışmalar devam ediyor. Denizaltının yılsonuna kadar kızağa çekilmesi planlanıyor. Kızakta tüm donatımı yapıldıktan sonra Piri Reis’in 2020’nin ilk yarısında denize indirilmesi hedefleniyor.
Gölcük Tersanesi’nde inşası devam eden ve 2022-2027 yılları arasında hizmete girmesi planlı Reis Sınıfı denizaltıları, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ilk havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıları olacak.
Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine (AIP) sahip 6 adet U 214 Sınıfı Denizaltı Gemisi’nin Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşasını kapsayan Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP), Alman TKMS firması ile Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) arasında 22 Haziran 2011 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmişti.
Halihazırda üç denizaltının inşası devam ederken ilk denizaltı Piri Reis’in kızağa çekilmesinin ardından onu sırasıyla; Hızır Reis, Murat Reis, Aydın Reis, Seydi Ali Reis ve Selman Reis takip edecek. Tüm denizaltıların 2026 yılına kadar Türk Deniz Kuvvetleri’nin hizmetine girmesi planlanıyor.
Reis Sınıfı denizaltıların mukavim tekne dış çapı 6,3 metre, toplam uzunluğu 67,6 metre (standart denizaltılardan yaklaşık 3 m daha uzun), toplam yüksekliği 13,1 metre, su çekimi 6,8 metre, suüstü deplasmanı 1,855 ton, dalmış durumdaki deplasmanı ise 2,013 ton olacak. Hidrojen yakıt hücresi teknolojisi ile geliştirilen denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât gerçekleştirebilecekler. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.