Ana sayfa Haberler Gemi İnşa Tarihi vapur Haliç Tersanesi’nde bakıma girdi

Tarihi vapur Haliç Tersanesi’nde bakıma girdi

0
SONY DSC
Rahmi M. Koç Müzesi’nin en büyük ve en ilgi çekici objelerinden 69 yaşındaki Fenerbahçe Vapuru, yenileniyor. 28 Haziran’da demir alan ve bir römorkör yardımıyla 1,2 deniz mili seyretmek suretiyle Haliç Tersanesi’ne çekilen Fenerbahçe Vapuru, yenileme işlemlerinin ardından Rahmi M. Koç Müzesi’nde yeniden gezilebilecek.

Türk denizcilik tarihinin önemli gemilerinden ve İstanbul’un simge objelerinden biri olarak Fenerbahçe Vapuru, 10 yıl aradan sonra bakıma girdi. 2009 yılından bu yana müzenin en gözde ziyaret alanlarından biri olan Fenerbahçe Vapuru’nun bakım ve onarım işlemleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Haliç Tersanesi’nde yaptırılıyor. Vapur, havuza alınarak ihtiyaçları belirlendikten sonra sualtı sac değişimi, boyama, pervane sökümü, güverte ve taraça zemin ağaçlarının bakımı, küpeşte değişimi ile genel bakım-onarım işlemleri gerçekleştirilecek.

Fenerbahçe Vapuru, kardeşi Dolmabahçe Vapuru ile birlikte 1952’de İskoçya Glasgow’da William Denny&Brothers Dumbarton tezgahlarında inşa edildi. “Bahçe tipi” vapurların bir üyesi olan vapur, Şirket-i Hayriye’de (bugünkü adıyla Türkiye Denizcilik İşletmeleri) 14 Mayıs 1953 tarihinde hizmete girdi.

Uzun yıllar Sirkeci-Adalar-Yalova-Çınarcık arasında sefer yapan 2 bin 100 yolcu kapasiteli vapur, 22 Aralık 2008’de ‘Veda Turu’ isimli son seferini gerçekleştirdi. Her biri 1,500 beygir gücünde iki adet Sulzer dizel motoru bulunan, çift uskurlu ve saatte 18 mil hız yapabilen vapur, kocaman bacası ve ahşap aksamı ile göz dolduruyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından süreli olarak verilen Fenerbahçe Vapuru’nun müzede sergilenmesi için yapılan işbirliği de uzatıldı. Fenerbahçe Vapuru, Müze Hasköy’de bulunan binasında kaldığı sürece çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaya ve ziyaret edilmeye devam edecek.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.