Ana sayfa Haberler Çevre TAB: Bildiklerinizi Unutun

TAB: Bildiklerinizi Unutun

0
Bildiklerinizi Unutun
Türk Armatörler Birliği (TAB), “Bildiklerinizi Unutun” başlıklı bir webinar düzenliyor.

TAB, gemi sahiplerinin yanı sıra sektördeki deniz taşımacılığı şirket yöneticileri, bu şirketlerin tüm teknik personeli, kaptan ve zabitler, şirket personeli, tersane ve gemi inşa sektörü, konuya ilgi duyan tüm deniz taşımacılığı destek sektörleri, denizcilik üniversite ve fakültelerinin öğretim üyeleri ve öğrencileri ile ilgili bakanlıkların personeline de webinara katılım çağrısında bulundu.

“Bildiklerinizi Unutun” ana başlığıyla 11 Mart 2021 tarihinde düzenlenecek olan webinarın ana teması “Sera gazı Emisyonu Kuralları Ve Yeni Uygulamalarıyla Gemi İşletmeciliği ve Gemiler Değişimin Eşiğinde…Çok Az Bir Süre Kaldı…Hazır mısınız?” olarak belirlendi.

Webinarın ana sponsorluğunu GEPA FIBERGLASS, etkinlik sponsorluklarını ise olarak ARKAS ve ClassNK gerçekleştirecek.

Bildiklerinizi Unutun isimli webinar hakkında açıklamalarda bulunan Türk Armatörler Birliği Başkanı Ahmet Bedri İnce, “Deniz Taşımacılığı sıfır sera gazı emisyonu hedefiyle küresel anlamda teknolojik olarak değişimin ötesinde büyük bir dönüşüme şahit olmak üzere. Biz de sektörümüzde bu konuda farkındalık yaratmak üzere bir etkinlik düzenlemeye karar verdik. Bu etkinlikte anlatılacak olan konular biz armatörlerin gelecekteki kararlarına yönelik bir aydınlatma sağlayacağı için çok önemli,” diye konuştu.

İlginizi çekebilir:   TAB deniz haydutluğu ile mücadele eğitimi düzenliyor

Türk Armatörler Birliği Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu Başkanı Ali İbrahim Kontaytekin ise, “Sera gazı emisyonlarının yıl hedeflerine göre azaltılmasına ilişkin tedbirlerin geliştirilmesi konusu geçtiğimiz Kasım ayındaki MEPC 75 toplantısında önemli ufuklara yelken açtı. Bu toplantıda mevcut gemilerin enerji verimliliği endeksleri, buna bağlı yeni kurallar, karbon salınımlarının azaltılmasına ilişkin teknolojik gereklilikler ele alındı. Tüm bunlar önümüzdeki 1-2 sene içerisinde gemilerimizde önemli değişiklikler yapmamızı gerekli kılacak. Bunların maliyetlerine katlanabilecek miyiz? Bu maliyetlere katlanamaz isek uluslararası arenada diğer bu maliyetlere katlananların elde edeceği verimlilik ile rekabet edebilir durumda olabilecek miyiz? Bu konu gerçekten bilinmesi gereken önemli bir konu,” ifadelerini kullandı.

Belirsizliklerin sektörde endişelere neden olduğunu belirten Kontaytekin, “Biz bu belirsizliği ortadan kaldırmak için 2021 yılı boyunca bir çalışma yapalım istedik. Bu etkinlik de bu yılın ilk faaliyeti olacak. Amaç konu hakkında gemi sahiplerine ve diğer destekleyici sektörlere bir bakış açısı sunmak. Bununla birlikte nasıl bir yol haritası çıkartabiliriz, hangi teknolojilere ihtiyaç olabilir? Bunları da bu sene çalışıp sektörle paylaşım arzusu içerisindeyiz,” dedi.

Harun Şişmanyazıcı moderatörlüğünde TAB Mükemmeliyet Merkezi İcra Kurulu üyelerinin ve RightShip’ten Sayın Yücel Yıldız’ın sunumlarıyla gerçekleştirilecek olan webinara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.