Ana sayfa Gündem Şuşa Beyannamesi imzalandı

Şuşa Beyannamesi imzalandı

0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülke arasında “Şuşa Beyannamesi”ni imzaladı.

İmza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan ve iki ülke arasında yeni bir tarihi adıma atıldığını dile getiren Erdoğan, “Şuşa Beyannamesi ile ilişkilerimizin yeni dönemdeki yol haritasını belirledik,’’ dedi ve kısa süre içinde Şuşa’da başkonsolosluk açılacağını söyledi.

Aliyev ise Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan “Müttefiklik Sözleşmesi”nde 100 yıl önce imzalanan Kars Anlaşması’na atıfta bulunulduğunu bildirdi.

Şuşa Beyannamesi’nde yer alan maddeler şöyle:
“Taraflar, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin daha da genişletilmesi ve derinleştirilmesi perspektiflerini her yönüyle inceleyerek beyan eder.

Azerbaycan, Ermenistan’ın 30 yıl süren saldırısına son verilmesi, işgal edilmiş toprakların kurtarılmasında Türkiye’nin desteğine yüksek değer vermektedir.

Taraflar, işgalden kurtarılan topraklarda Türkiye-Rusya Ortak Merkezi’nin faaliyetlerine Türkiye’nin katkısının önemli rol oynadığına vurgu yapar.

Taraflar, bölgesel ve küresel güvenlik ve istikrar meselelerinin çözümlenmesi yönünde ortak çaba gösterir.

Taraflardan herhangi birinin bağımsızlığına veya toprak bütünlüğüne üçüncü bir devletçe tehdit ve saldırı halinde taraflar birbirine gerekli yardımı yapacak.

Taraflar, iki devlet arasında geliştirilen ve onların çıkarlarına uygun askeri-siyasi iş birliğinin üçüncü devletlere karşı olmadığını belirtirler.”

Beyanname’de, Türkiye ve Azerbaycan’ı birleştiren Zengezur Koridoru’nun açılması ve Nahçıvan-Kars Demir Yolu’nun, ilişkilerin yoğunlaştırılmasına katkı sağlayacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Ermenistan’ın kendisine uzatılan iyi niyet ve dayanışma elini tutmasını, ortak geleceği birlikte şekillendirme fırsatını iyi kullanmasını temenni ediyoruz.

Altılı platformla birlikte artık istiyoruz ki bölge suhuletle, barış içerisinde yaşanan bir bölge olsun.
Her türlü fedakârlığa varız. Sayın Putin aynı şekilde… Bu konuda atılacak adımlarla bölge bir barış bölgesi haline gelmiş olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece Türkiye’de değil gerekirse SOCAR ile TPAO’nun üçüncü ülkelerde de yatırım yapma görüşmesini ele aldık.

Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi’nin bitmesiyle ülkemiz üzerinden geçen Azerbaycan doğalgazı Avrupa piyasasındaki yerini almıştır,” ifadelerini kullandı.

Zengezur Koridoru konusuna da değinen Erdoğan, “Bu projenin hayata geçirilmesiyle doğudan batıya herkesin istifade edebileceği yeni bir ortak koridor açılacaktır,” diye konuştu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.