Stolt Tankers, gövde temizleme robotlarının sayısını iki katına çıkarıyor

MDN İstanbul

İngiltere merkezli, özellikle özel ve dökme sıvı kimyasallar için nakliye ve depolama hizmeti veren Stolt Tankers şirketi, karbon ayak izini azaltmak ve yakıt maliyetlerini düşürmek için filosunda gövde temizleme robotu kullanımını iki katına çıkaracağını bildirdi

Şirket, Shipshave’in In-Transit Cleaning of Hulls (ITCH) sisteminin ilk denemesinin ardından yakıt ihtiyacının onda birden fazla azaldığını belirtti.

Mürettebat tarafından baş güverteye monte edilmiş portatif bir vinçten indirilen yarı otonom gövde temizleme robotu, sefer sırasında biyolojik kirlenmeyi gidermek için fırçalar kullanarak su altında gövde temizliği yapıyor.

In-Transit Cleaning of Hulls (ITCH), seyir halindeyken beş saatlik bir operasyonla gemi gövdesinin paralel/dikey alanının yüzde 80-90’ını temizleyebiliyor.

Stolt Tankers Enerji ve Tasarruf Müdürü Jose Gonzalez Celis, “Proaktif gövde temizliğini, nispeten düşük maliyetle hızlı emisyon kesintileri elde etmenin basit bir yolu olarak görüyoruz. Bu nedenle ITCH, yakıt tüketiminde yüzde 10’u aşan azalmalar sağlayan diğer beş gemiyle birlikte Stolt Acer’daki pilot uygulamadan sonra alet çantamızda önemli bir teknoloji hâline geldi” ifadelerini kullandı.

Şirket ayrıca, gövdelerinde ve pervanelerinde biyolojik kirlenmeyi azaltarak yakıt verimliliğini artıran GIT grafen kaplamalarını da denemeye başladı.

İlginizi çekebilir:

Orange Marine, Opsealog anlaşmasını uzattı

Bunu Paylaşın