‘Sektörümüzün ne kadar önemli oluğunu anlatmaya devam edeceğiz’

MDN İstanbul

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Eylül ayı Meclis toplantısı düzenlendi. Daha önce Toplantı’ya katılacağı açıklanan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın son dakika ortaya çıkan bir mazereti nedeniyle katılamayacağı açıklandı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, tüm dünyada kâbus gibi bir ayı geride bıraktıklarını belirtirken, “Ağustos ayında küresel ısınma sonucu iklimde meydana gelen değişiklikler nedeniyle pek görülmemiş yangınlar ve sellere tanık olduk. Son bir ayda ülkemizde, Yunanistan’da, ABD’de, Kanada’da yaşanan yangınlar, Avrupa ve Çin’de meydana gelen sellerde iklim değişikliğinin yıkıcı sonuçlarını üzülerek izledik. Ülkemizde önce Manavgat Bodrum ve Marmaris’te geniş alanlarda etkili olan orman yangınlarını yaşadık, ardından Kastamonu, Sinop ve Bartın’da hasara yol açan sel felaketi ile karşılaştık. Afetlerde can kayıplarımız oldu. Özellikle benzeri afetlerle bir daha karşılaşmamayı Allahtan niyaz ediyor, hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum,” dedi.

Ekonomide küresel ve yerel olarak çok önemli dönemler yaşadıklarını aktaran Kıran, “Birçok ülkenin ciddi daralmalar yaşadığı 2020 yılında Türkiye’nin pozitif büyümeyi asgari düzeyde de olsa başardığını gördük. 2021 yılı ilk yarısı itibariyle güçlü bir toparlanmaya şahit olduk. Son dönemde ülkemizde açıklanan en önemli makroekonomik verilerden birisi ikinci çeyrek büyüme rakamları oldu. Yılın ikinci çeyreğinde gayri safi yurt içi hasılamız yüzde 21,7 büyüme gösterdi. Bu büyüme alınan önlemler ve kararların doğru yönde olduğuna ilişkin önemli sinyaller vermiştir.

Özellikle de sanayi, hizmetler ve ihracattaki büyümeler dikkat çekici. Öncü göstergeler pandemi ile ilgili risklerde büyük bir olumsuzluk olmazsa büyümenin yılsonunda yüzde 9’lar civarında olabileceğine işaret ediyor. Önümüzdeki yıllarda yüzde 5 ve üzerinde sürdürülebilir büyüme görebilmemiz için enflasyon ile kararlı mücadele ve cari açık sorununun yapısal olarak çözülmesinin önemi daha da artmış bulunuyor. Bu hafta başında açıklanan ve 2022-2024 yıllarını kapsayan orta vadeli program da önümüzdeki dönem ekonomik politikalarına ilişkin önemli ipuçları vermektedir. Programın temel amaçları arasında belirtilen enflasyon ve cari açık yaratmayan ağırlıklı olarak yurtiçi tasarruflar ve doğudan yatırımlarla finanse edilen ihracata dayalı, yeşil dönüşümü dikkate alan gelir adaletini gözeten bir büyüme yapısının tesis edilmesini doğru bir çerçeve olarak görüyor ve destekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Programda ulaşım ve deniz taşımacılığı konularının eksik kaldığını da üzülerek gördüklerini söyleyen Kıran, “Bugüne kadar olduğu gibi ilgili tüm merciler nezdinde bıkmadan usanmadan pes etmeden sektörümüzün ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu anlatmaya ve taleplerinizi iletmeye devam edeceğiz,” diye konuştu.

Dünya denizcilik piyasaları hakkında da bilgiler veren Kıran, “Talep tarafında yıllık 11,5 milyar ton seviyesinde olan deniz taşımacılığında gemi filo büyüklüğü DWT bazında 2 milyar 70 milyon DWT olarak 2020 yılını kapatmıştır. 2020 yılının özellikle ikinci yarısından itibaren hızla artan talep karşısında birçok piyasamızda fiyatlarda hızlı artış yaşandı. Önümüzdeki döneme ilişkin beklentilerde de talebin arza göre birçok segmentte daha hızlı bir gelişme göstermeye devam edeceği yönünde oluşmaktadır. Nitekim 2021 Ağustos itibariyle yeni gemi siparişinin mevcut filoya oranı dökmecilerde yüzde 6’ya, tankerlerde yüzde 8’e konteynerlerde yüzde 22’ye, LNG’lerde yüzde 5’e, LPG’lerde ise yüzde 23’e ulaştı. Konteyner tarafında talep artışının devamı navlunlar ve gemi kiralamalarını rekor seviyelere taşıdı. Lojistik aksaklıkta önemli bir etki de dünyanın en yoğun 3. Çin’in ise en yoğun 2. limanı olan Ningbo Meishan konteyner terminalinin 11 Ağustos’ta 2 hafta kapanması oldu. Ayrıca temmuz ayında Çin’deki büyük bir tayfun ve Avrupa’da konteyner zincirlerini etkileyen sel felaketi de kesintilere yol açtı. Bu arada Güney Afrika limanlarının ana operatörü Transnet’in 22 Temmuz’da liman ve demiryolu bilgi teknolojisi altyapısının bir siber saldırıya uğraması nedeniyle normal operasyonlar 30 Temmuz’a kadar devam edemedi. Bu çerçevede navlunlar artmaya devam etti. Son dönemde konteynere yönelik talebin arzı aşmasıyla birlikte özellikle kuru yük gemilerinin de artık konteyner taşımaya başladığını görmeye başladık. Global filonun 2021 yılında DWT bazında yüzde 3,05 artarak 2 milyar 130 milyon DWT büyüklüğüne, TEU bazında ise yüzde 2,5 artarak 25 milyon 910 bin TEU’ya ulaşması beklenmekte. Yine aynı kaynak verilerine göre 2020 yılında 48,7 milyar dolar olan yeni gemi inşa yatırım sözleşmesinin 2021 yılı temmuz sonu itibariyle 67,2 milyar dolar olduğu biliniyor. Gemi siparişlerinde özellikle 2021 yıl başından itibaren verilen gemi siparişlerindeki korkunç yükselişi anlattıktan sonra bu rakamları, bu sayıları değerlendirdiğimizde dünya deniz ticaretinde taşların yerinden oynadığını, bir nevi kartların yeniden dağıtıldığını, bu pastadan daha fazla pay almak için tüm ülkelerin tam yol ileri dediğini dolayısıyla bizim de şu anda 30 milyon DWT olan Türk sahipli taşımacılık filomuzun, 50 milyon DWT’ye ulaştırılmasının milli hedefimiz haline getirilmesini dile getiriyoruz,’’ dedi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın