Ana sayfa Gündem Rusya, NATO temsilciliğini askıya aldı

Rusya, NATO temsilciliğini askıya aldı

0
RUSYA NATO

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO temsilciliklerini askıya aldıklarını açıkladı. Lavrov, Rusya’nın NATO Daimi Temsilciliği’ndeki çalışanların ülkelerine gönderilmesi karşısında, kendilerinin de NATO Daimi Temsilciliği’nin çalışmalarını 1 Kasım’dan başlayarak askıya alacaklarını söyledi.

Lavrov, Rusya’daki NATO irtibat bürosunun faaliyetleri ile ittifakın Moskova’daki askeri misyonuna da son verme kararı aldıklarını kaydederken NATO’nun Moskova’daki askeri misyonunda çalışanlara verilen akreditasyonların da 1 Kasım’da ellerinden alınacağını ekledi.

NATO’nun, istemesi hâlinde iletişim kanallarının kapanmasından sonra Rusya ile ülkenin Brüksel’deki büyükelçiliği üstünden irtibat kurabileceğini belirten Lavrov, ittifaka ilişkin kararları hakkında ise “NATO’nun eylemlerine karşılık olarak, baş askeri temsilcimizinki de dahil, NATO Daimi Temsilciliğimiz’in çalışmalarını durduruyoruz. Bu, 1 Kasım’da gerçekleşecek ya da birkaç gün daha alabilir. İkinci olarak, NATO’nun Moskova’daki askeri irtibat misyonunun faaliyetini durduruyoruz, bu misyonun personelinin akreditasyonları 1 Kasım’da geri çekilecek. Üçüncü olarak ise, NATO’nun Moskova’daki enformasyon bürosunun faaliyeti durdurulacak. NATO’nun bize iletmesi gereken acil meseleler olursa, bu meselelere ilişkin Belçika’daki büyükelçimize başvurabilir,” dedi.

Lavrov, aldıkları bu kararlar konusunda NATO Genel Sekreterliği’nin bilgilendirildiğini de ekledi.

NATO’nun bu ay, Rusya’nın Daimi Temsilciliği’nin sekiz çalışanını sınır dışı etmişti. Söz konusu çalışanların, ‘haklarında bildirimde bulunulmamış Rus istihbaratçılar’ oldukları ileri sürülüyor.

Nitekim Rusya Dışişleri Bakanı, personelin sınır dışı edilmesinin nedenlerine dair kendilerine hiçbir açıklama yapılmadığını belirtti ve “Bu kararın açıklanmasından sadece birkaç gün önce New York’ta (NATO Genel Sekreteri Jens) Stoltenberg ile bir araya geldim. İttifakın, Avrupa’daki gerilimi dindirmek adına Rusya ile ilişkilerini normalleştirmeye içten bir biçimde ilgi duyduğunu söylemişti,” ifadelerini kullandı.

Rus çalışanların sınır dışı edilmesi ile Rusya’nın NATO Daimi Temsilciliği’ndeki personelin sayısı neredeyse yarı yarıya azaltılmış olmuştu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.