Rusya, Belarus’la Ukrayna sınırında tatbikat düzenliyor

MDN İstanbul

Ukrayna ile arasındaki gerilim giderek sıcak bir hale gelen Rusya, Belarus’ta dün 10 günlük kapsamlı bir askeri tatbikata başlarken, bugün de Ukrayna sınırında 400 askerin katıldığı yeni bir tatbikat yapıldığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Rostov bölgesinde “taktik tatbikat” adı verilen askeri etkinliğe aralarında tank ve insansız hava araçlarının da bulunduğu yaklaşık 70 askeri aracın katıldığı kaydedildi.

Normandiya Formatı buluşması sonuçsuz kaldı
Krizi yatıştırmak için diplomatik temaslar da devam ediyor. Ukraynalı ve Rus temsilciler, dün “Normandiya Formatı” çerçevesinde Berlin’de bir araya geldi. Almanya ve Fransa’nın arabuluculuğunda gerçekleşen buluşmanın yaklaşık 10 saat sürdüğü, ancak kayda değer bir ilerleme sağlanamadan sona erdiği açıklandı. Taraflar Mart ayında tekrar bir araya gelmek üzere anlaştı.

Normandiya Formatı adı verilen müzakere süreci, ilk kez Minsk Anlaşması çerçevesinde 2015 yılında Almanya, Ukrayna, Fransa ve Rusya’nın katılımıyla başlatılmıştı.

Moskova, Berlin’deki görüşmenin eksikliklerini eleştiren bir açıklama yaptı. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Kiev’in Minsk Anlaşması’nın yükümlülüklerini yerine getirmek için elinden geleni yapmadığını söyledi. Moskova, arabuluculuk girişimlerinde bulunan Almanya ve Fransa’yı da Kiev’e yeterince baskı yapmamakla suçladı.

Batılı kaynaklara göre Rusya, Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker konuşlandırmış durumda. Rusya, gerginliğin azaltılması için güvenlik garantisi olarak NATO’nun doğuya doğru genişleme planından vazgeçerek Ukrayna’yı ittifak üyesi olarak kabul etmemesini istiyor.

DW

ETİKETLER: , , , , , ,
Bunu Paylaşın