Ana sayfa Haberler Prof. Dr. Fehmi Ülgener: ‘‘Mavi Vatan’’ kavramı bana ait değil

Prof. Dr. Fehmi Ülgener: ‘‘Mavi Vatan’’ kavramı bana ait değil

0
Prof. Dr. Fehmi Ülgener
Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın pasif göreve atanması sonrası görevinden istifa etmesinin ardından kendisi hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirdağ, “Bir istifa ve sonrası” başlıklı köşe yazısında Yaycı’nın sanılanın aksine ‘‘Mavi Vatan’’ deyimini bulan kişi olmadığını, bu kavramın ilk kez Prof. Dr. Fehmi Ülgener tarafından kullanıldığını belirtmişti. Bu açıklamanın peşi sıra, araştırmacı yazar Erol Mütercimler de sosyal medyada yayımladığı “Amiral Yaycı’nın istifası ve eleştiriler” isimli videosunda; ‘‘Mavi Vatan kavramı ne Amiral Yaycı, ne Amiral Cem Gürdeniz ile ortaya atılmış bir kavram değildir, bu ilk kez Prof.Dr. Fehmi Ülgener’in bir makalesinde yayımlanmış ve ortaya atılmış bir kavramdır” dedi.

Konu ile ilgili ilk açıklamayı MarineDeal News’ün sorusu üzerine yapan Prof. Dr. Fehmi Ülgener, kendisine atfedilen ‘‘Mavi Vatan kavramını ilk kez söyleyen-yazan olduğu” iddialarının doğru olmadığını belirtti ve konunun bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını söyledi.

Prof. Dr. Fehmi Ülgener kimdir?
Geçmişte İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve İMEAK Deniz Ticarete Odası’nın (DTO) Hukuk Müşaviri görevlerini yapmış olan Ülgener’in Deniz Ticaret Hukuku alanında pek çok değerli kitabı bulunuyor. Kendisi aynı zamanda Ülgener Hukuk Bürosu’nun kurucusudur.