Piyasalarda resesyon endişesi canlandı

MDN İstanbul

Küresel piyasalarda, enflasyon, resesyon ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek haftaki toplantısında “şahin” duruşunu koruyacağı endişeleri ile oynaklık artarken bugün yoğun veri gündemi takip edilecek.

Fed, şahin duruşunu koruyacak mı?
ABD’de ağustos ayı enflasyon verisinin yüzde 8,3 ile beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından önceki gün küresel çapta pay ve tahvil piyasalarında yaşanan düşüş, dün yerini yüksek oynaklıkla birlikte dalgalı seyre bıraktı.

Fed’in gelecek haftaki toplantısında, federal fonlama oranı politikasına başladığı 1990’lardan bu yana ilk kez 100 baz puanlık faiz artırımına gideceği ihtimali fiyatlamalara girerken kasım ve aralık toplantılarında da agresif duruşunu sürdüreceği beklentileri güçlendi. Halihâzırda para piyasasındaki fiyatlamalarda, Fed’in 75 ve 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali sırasıyla yüzde 70 ve yüzde 30 düzeyinde bulunuyor.

Piyasalarda resesyon endişesi canlandı
Başta Avrupa ve Çin olmak üzere açıklanan verilerin büyümenin güç kaybettiğine işaret etmesi resesyon endişelerini de canlı tutarken dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin 2022 yılı büyüme beklentisini yüzde 2,9’dan yüzde 2,4’e düşürdü.

Makroekonomik veri tarafında ise dün ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), düşüşünü 2’nci aya taşıyarak ağustosta aylık yüzde 0,1 gerilerken yıllık yüzde 8,7 ile beklentilerin altında kaldı.

Kara kış Avrupa’nın kapısında
Avrupa tarafında, kış aylarının yaklaşmasıyla enerji krizine ilişkin endişeler gündemin odağındaki yerini korurken artan elektrik ve doğal gaz fiyatları nedeniyle sektörde faaliyet gösteren şirketlere yönelik ilave vergiyi de kapsayan tedbirler, resesyon kaygılarının derinleşmesine neden oluyor. Dün Alman hükûmetinin, Avrupa’yı saran enerji krizi sürecinde Finlandiya kamu şirketi Fortum’un çoğunluk hissesine sahip olduğu Uniper’in kamulaştırılmayı değerlendirdiğine ilişkin haberlerin ardından şirketin hisseleri yüzde 18’den fazla değer kaybetti.

Japonya’da döviz piyasasına müdahale seçenekler arasında
Asya tarafında, bugün Çin Merkez Bankası (PBoC) para politikasını gevşetme adımlarına ara vererek 1 yıllık politika faiz oranını (MLF) yüzde 2,75 düzeyinde bıraktı. Japonya’da ise ağustosta yıllık bazda ihracat yüzde 22,1 yükselse de beklentilerin altında kalırken ithalat yüzde 49,9 artarak piyasa tahminlerini aştı.

Öte yandan zayıf yen profiline dair yetkililerin açıklamaları, Japonya Merkez Bankası’ndan (BoJ) doğrudan müdahale beklentilerini artırırken dün Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu mevcut döviz hareketleri devam ederse herhangi seçeneği elemeden gereken adımları atmaya hazır olduklarını söyledi.

Kur 18,25’ten işlem görüyor
Yurt içinde ise dün güne düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, kapanışa yakın gelen alımlarla yükselişe geçti ve günü yüzde 0,59 değer kazancıyla 3.446,96 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yüzde 0,1 azalışla 18,23’ten kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,25’ten işlem görüyor.

Analistler, ABD’de açıklanan enflasyon verisinin ardından Fed’in gelecek haftaki toplantısında para politikası tutumunu yumuşatacağı umutlarının rafa kalktığını, agresif faiz artırımına devam edileceği beklentilerinin fiyatlanması ile piyasalarda ilk şokun geride kaldığını söyledi.

Piyasalardaki dalgalı seyrin Fed’in toplantısına kadar sürebileceğini vurgulayan analistler, bugün yurt içi ve yurt dışında yoğun veri gündeminin takip edileceğini bildirdi.

Piyasalarda bugün
10.00 Türkiye, temmuz ayı özel sektörün yurt dışı kredi borcu
10.00 Türkiye, ağustos ayı konut satışları
11.00 Türkiye, ağustos ayı bütçe dengesi
12.00 Euro Bölgesi, temmuz ayı dış ticaret dengesi
14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri
15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
15.30 ABD, eylül ayı Philadelphia Fed İmalat Endeksi
15.30 ABD, eylül ayı New York Fed İmalat Endeksi
15.30 ABD, ağustos ayı perakende satışlar
16.15 ABD, ağustos ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı

AA

Bunu Paylaşın