Pîrî Reis Üniversitesi’nin yeni rektörü Nafiz Arıca oldu

MDN Editör

Türkiye’nin ilk ve tek Denizcilik İhtisas Üniversitesi olan Pîrî Reis Üniversitesi’nin yeni rektörü Nafiz Arıca oldu.

Resmî Gazete’de Cumhurbaşkanı kararı ile yayımlanan atama kararlarına göre, Nafiz Arıca Pîrî Reis Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

İlginizi çekebilir:

Resmî Gazete’de rektör atamaları

Nafiz Arıca kimdir?

Nafiz Arıca, 1991 yılında Deniz Harp Okulu’ndan Elektrik-Elektronik lisans derecesi aldıktan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığında dört yıl süreyle muhabere ve harekat subaylığı görevlerini yerine getirmiştir. 1995 yılında, hem yüksek lisans hem de doktora derecesini aldığı ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne katılmıştır. 1998 yılında, hazırlamış olduğu tez ODTÜ’de yılın tezi olarak ödüllendirilmiştir. 2006 ve 2008 yılları arasında doktora sonrası araştırma çalışmalarını, Beckman Enstitüsü Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign, IL ve Naval Postgraduate School, Monterey, CA Bilişim Bilimi Bölümünde gerçekleştirmiştir. 2004 ile 2013 yılları arasında Deniz Harp Okulu Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak çalışmıştır.

Daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitü Müdürlüğü görevini 4 yıl süreyle yürüten Nafiz Arıca, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır. 19.09.2022 tarihi itibariyle Piri Reis üniversitesi Mütevelli Heyeti’nin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından Rektör Vekilliği görevine atanmıştır. Mevcut araştırmaları; yapay zeka, makine öğrenme ve bilgisayarla görü alanlarında nesne tespit, tanıma ve takip, İHA (İnsansız Hava Aracı)’lar için yol planlama ve yüz ifadesi analizi konularını içermektedir. IEEE ve ACM üyesidir. Prof. Dr. Nafiz Arıca, Deniz Kuvvetleri Gücü kulübünde 25 sene voleybol takımında oynamış ve 5 kez Ordu Milli olmuştur.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın