Ana sayfa Gündem Panama Kanalı, Covid-19 için ek önlemlerini duyurdu

Panama Kanalı, Covid-19 için ek önlemlerini duyurdu

0
Panama Kanalı, yeni tip korona virüsü (Covid-19) ile mücadele kapsamında, suyoluna gelen gemilerin Ocak ayından bu yana varışlarından önce, teyit edilmiş vakaları olan ülkeleri ziyaret edip etmediklerini bildirmeleri gerektiğini duyurmuştu. Kanal İdaresi, salgının yayılmasından dolayı ek önlemlere gidildiğini bildirdi.

Covid-19’la mücadele kapsamında Panama Kanalı tarafından mevcut önlemler

• Geminin durumu, gemiden çıkmadan Panama Deniz Tek Pencere Sistemi (VUMPA) üzerinden bildirilecek. Uyumsuzluk ve/veya yanlış bilgi verilmesi durumunda, gemi cezalara ve kısıtlamalara tabi tutulacak.

• VUMPA üzerinden Deniz Sağlığı Bildirgesi tarafından hazırlanan soruları içeren formlar doldurulacak ve Panama Kanalı danışmanı tarafından incelenecek.

• Danışman, gemide herhangi bir hasta bulunmadığını teyit etmek için gemi kaptanını ve görevlisini tekrar sorgulayacak.

• Gemide tespit edilen veya şüphelenilen vakalar varsa ve semptomlara bağlı olarak gemide ilgili bir hastalık olduğu sonucuna varılırsa, Panama Sağlık Bakanlığı Deniz Birimi (MINSA) gemiye çağırılacak. Bu süre içerisinde gemiye giriş ve çıkışlar yasaklanacak ve sarı bayrak ile geminin karantina altında olduğu belli edilecek. Sonraki adımlar MINSA’nın denetimini takiben belirlenecek.

Covid-19’la mücadele kapsamında Panama Kanalı tarafından alınan ek önlemler

• Gemilerin Covid-19 vakası olan limanlarda MINSA’ya başvuru yaptıklarında 14 gün içerisinde mürettebat değişikliğinin meydana gelip gelmediğini ve zamanını rapor etmeleri gerekiyor.

• Panama Kanalı personeli, gemideki tüm mürettebatın sağlıklı olduklarını ve son zamanlarda meydana gelen mürettebat değişikliklerini doğrulamak için gemiye binmelerinden önce, telsiz ile gemilerle iletişim kurmaları gerekiyor.

• Panama Kanalı personeline maske ve alkol bazlı el dezenfektanı kullanma zorunluluğu getirildi.

• Panama Kanalı İdaresi ile MINSA’nın deniz sağlığı doktorları arasında sürekli iletişim olacak.

• MINSA, tüm nakliye şirketlerine, Covid-19 ile ilişkili olup olmadıklarına bakılmaksın hastalık ile ilgili herhangi bir semptomu olan mürettebat hakkında bilgilendirme istediğine ilişkin bir mesaj gönderdi.