Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Oruç Reis görevini tamamladı

Oruç Reis görevini tamamladı

0
Oruç Reis
Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları yürüten Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi görevini tamamlayarak yurda döndü.

Demre sahasından iki boyutlu sismik araştırmalar yürüten gemi, 10 bin 955 kilometre iki boyutlu veri topladıktan sonra araştırmalarını tamamlayarak Antalya Limanı’na dönüş yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘‘Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, 10 Ağustos’ta başladığı Demre sahasındaki iki boyutlu (2B) sismik araştırmalarını tamamladı. 10 bin 955 kilometre 2B sismik veri toplayan gemimiz, Antalya Limanı’na döndü.” İfadeleri kullanıldı.

NATO: Gerginliği düşürmeye yardımcı olacaktır
Oruç Reis’in çalışmalarını tamamladıktan sonra Antalya Limanı’na dönmesi hakkında bugün ve yarın düzenlenecek olan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu, gerginliği düşürmeye yardımcı olacaktır ve ayrıştırma konusunda da ilerleme sağlanmasını kolaylaştıracaktır,” dedi.

Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili endişelerinin devam ettiğini, bu nedenle çatışmayı önleme ve gerilimi düşürmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını aktaran Stoltenberg, ‘‘Bu konu hakkında çalışmaya devam edeceğim çünkü benim için önemli olan müttefikler arasında farklılıklar olduğunda, NATO’nun bunları oturup konuşmak, anlaşmazlıkları ele almak ve doğru yönde olumlu adımlar bulmak için bir platform sunduğunu göstermek. NATO’daki ayrıştırma usulleri Türkiye ile Yunanistan arasındaki esas sorunların ele alınacağı müzakerelerin başlamasına da yol açar. Bu konuda Almanya ve bazı başka ülkeler çalışmalar yürütüyor. NATO, bu müzakerelerin parçası değil ama bu çabaları kuvvetle destekliyor,” açıklamalarında bulundu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.