Nükleer buzkıran sefere çıktı

MDN İstanbul

Nükleer güçle çalışan öncü ve evrensel buzkıran Arktika, St. Petersburg’da bulunan Baltık Tersanesi bitiş bendinden Murmansk Deniz Limanı’na doğru yola çıktı. 22 Eylül’de başlayan yolculuğun iki hafta sürmesi planlanıyor.

FSUE Atomflot Genel Müdürü Mustafa Kashka konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Rosatomflot, nükleer güçle çalışan öncü ve evrensel buzkıranın varışını bekliyor. İki hafta sürecek olan yolculuk boyunca buzkıran zorlu buz şartlarında test edilecek,” dedi.

Yolculuk süresince Arktika, buz içerisine girerek Franz Josef Bölgesi’nin kuzeyine (83. Paralel kuzey) doğru hareket edecek. Bu da nükleer güçle çalışan geminin elektrik hareket sistemlerini buz koşullarında ayarlamasını sağlayacak.

Rosatom Devlet Şirketi Genel Müdür Yardımcısı ve Kuzey Deniz Yolu Direktörlüğü Müdürü Vyacheslav Ruksha, “Rusya’da, Kuzey Denizi Yolu sularında yıl boyu düzenli ve güvenli seyrüsefer sağlayan, nükleer güçle çalışan modern bir buzkıran filosu kurulması ülkemizin stratejik hedeflerinden biri,” diye konuştu.
Proje 22220 kapsamında görev yapan öncü ve evrensel nükleer buzkıran “Arktika” 17 Eylül’de deneme seferlerinin ikinci aşamasının tamamlamasının ardından St. Petersburg’a geri dönmüştü. Nükleer güçle çalışan geminin mekanizma ve ekipman denetimi, 23 Haziran-16 Eylül tarihleri arasında Finlandiya Körfezi ve Baltık Denizi’nde yapıldı. Uzmanlar, gemi çalışır durumdayken elektrik güç sistemlerini ve geminin farklı derinliklerden su çekerken gerekli olan hareketlere ilişkin özelliklerini test etti.

Proje 22220 kapsamındaki öncü evrensel nükleer buzkıran “Arktika”, Rosatom Devlet Atom Enerji Kurumu tarafından görevlendirilen OJSC Baltık Gemi Tersanesi tarafından inşa edildi. Gemi omurgası 5 Kasım 2013 tarihinde yerleştirildi ve gemi 16 Haziran 2016’da suya indirildi. Bu gemi, dünyanın en büyük ve güçlü nükleer buz kırıcısı olacak. Buz kırıcı, yüksek kapasiteli olanlar dahil olmak üzere gemilere bağımsız kılavuzluk ve Batı Arktik bölgelerdeki filolara da öncülük etmesi için tasarlandı. Geminin ikili çekim anlayışı, gemiye Arktik ve kutup nehirleri ağzında faaliyet göstermesi için olanak sağlıyor.

Nükleer buz kırıcı özel tasarım iki yeni RITM-200 reaktörü ve toplam kapasitesi 175 MW olan bir buhar türbini ile donatıldı. RITM-200, nükleer endüstrinin en yaşlı tasarım bürosu olan Atomenergomash AŞ’nin bünyesindeki Nizhny Novgorod, yani OKBM Afrikantov’dur. Hem nükleer buz kırıcı reaktörlerinin inşa ve faaliyetinin zengin deneyimi, hem de dünya nükleer güç mühendisliğindeki yeni eğilimler RITM-200’ün tasarımı için altyapı oluşturdu. Her biri 175 MW olan iki reaktörden oluşuyor. Ayrıca RITM-200 kendisinden öncekilerin iki katı daha hafif ve kompakttır. Bu nedenle de materyal yoğunluğu anlamında daha az maliyetlidir ve gemide daha küçük bir yer kaplar. Böylece de ekonomik olarak daha verimli olur. Böyle bir çözüme yapısal olarak kavuşulmasının nedeni; önceden reaktör dışında konuşlandırılan buhar jeneratörlerinin artık direkt olarak içinde bulunması yani entegre model yapısıdır.

Geminin ana özellikleri: Uzunluk 173,3 metre, genişlik 34 metre, yükseklik 15,2 metre, güç kapasitesi 60 MW, seyir hızı 22 knot, su çekme derinliği 10,5 metre/8,65 metre, maksimum buz penetrasyonu 2,9 metre, yer değiştirme 33540 ton, öngörülen hizmet süresi 40 yıl, mürettebat sayısı 53 kişi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın