NATO’nun yüksek hazırlıklı kuvvetinin komutası Almanya’ya geçiyor

MDN İstanbul

NATO’nun acil durumlara karşı yüksek hazırlık seviyesindeki askeri kuvvetinin komutası, 1 Ocak’ta Almanya’ya geçecek. 2021’de Türkiye’nin, 2022’de Fransa’nın komutasını üstlendiği kuvvetin liderliğini 2023 yılında Almanya yapacak.


Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından İttifak tarihinde ilk kez aktif hale getirilen NATO Mukabele Kuvvetinin bir parçası olan Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF) yaklaşık 11 bin 500 askerden oluşuyor.


Acil durumlara birkaç günde müdahale edebilecek şekilde hazır tutulan kuvvete Almanya’nın dışında Belçika, Çekya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç ve Slovenya katkıda bulunacak. Almanya, ilk kez VJTF içindeki Özel Kuvvetlerin de komutanlığını yürütecek. komutası

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, konuyla ilgili açıklamasında, “Rusya’nın Ukrayna’daki yasa dışı savaşı Avrupa’da barış ve güvenliği tehdit etmeye devam ederken NATO’nun müttefik topraklarının her santimetrekaresini koruma ve savunma kararlılığından şüphe duyulmamalıdır. VJTF NATO’nun ilk mukabele unsuru ve toplu savunmamızın kilit parçasıdır. Almanya’nın liderliği bağlılığının ve imkanlarının güçlü bir göstergesidir.” şeklinde konuştu.


İlginizi çekebilir: 


AB, Ukrayna’ya yardım paketinden 2 milyar Euro’luk dilimi gönderiyor


Ukrayna’daki savaşın başlamasından hemen sonra NATO’nun yüksek hazırlık seviyeli gücünün bazı unsurları Romanya’ya konuşlandırılmıştı.


VJTF, Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve Orta Doğu’daki gelişmelerin ardından 2014’te kurulmuştu.


AA

ETİKETLER: , , ,
Bunu Paylaşın