Nassau için 130 milyon dolarlık kaynak yaratıldı

MDN İstanbul

Global Yatırım Holding’in liman işletmeciliği iş kolu faaliyetlerini çatısı altında sürdüren dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH), liman ağına 2019’da katılan Bahamalar’daki Nassau Kruvaziyer Limanı’nın iyileştirme projesinde kullanılmak üzere tahvil ihracı gerçekleştirildiğini açıkladı. GPH’nin lider ortağı olduğu limanı işleten NCP Ltd.’nin gerçekleştirdiği tahvil ihracı ile 130 milyon dolarlık kaynak yaratıldı.

Söz konusu tahviller 20 yıl vadeli ve 10 yıl anapara geri ödemesiz, Haziran 2021’den başlamak üzere 6 ayda bir yüzde 8,0 kupon ödemeli olarak ihraç edildi. Anapara geri ödemeleri ise Haziran 2031’den başlamak üzere 10 eşit taksitte gerçekleşecek. Tahvil ihracı, Global Ports Holding ve diğer Global Yatırım Holding şirketlerinin kefaleti olmaksızın gerçekleşti.

Başarılı ihraç iki noktaya işaret ediyor
Covid-19 pandemisi için alınan tedbirlerin küresel turizmde gösterdiği etkilerin kruvaziyer turizminde de hissedildiğini belirten Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Yaşadığımız zorlu günlerde başarılı bir tahvil ihracı gerçekleştirildi. Bu gelişme iki noktaya işaret ediyor. Birincisi kruvaziyer turizminin uzun vadede olumlu görünüme sahip olduğunu gösteriyor. Zaten küresel rezervasyonlardan da 2021’in 2019’a göre düşüş göstermediğini izliyoruz. İkincisi ise kruvaziyer gemi şirketlerinden vade ve faiz olarak daha uygun şartlar elde etme yoluyla genelde bize duyulan güven ile Nassau’yu yenileme planlarımızın karşılık bulduğunu teyit etmiş oluyoruz. Nassau Kruvaziyer Limanı ABD’de Florida çıkışlı kruvaziyer gemilerinin olmazsa olmaz durakları arasında yer alıyor,” dedi.

Eylülde tekrar faaliyete geçmesi hedefleniyor
Bahamalar’ın yer aldığı Karayipler’in kruvaziyer turizminin en büyük pazarı olduğuna dikkat çeken Kutman, “Covid-19 tedbirleri nedeniyle Nassau yolcu kabul edemiyordu. ABD’nin gemi seyahatlerine getirdiği kısıtlamalarını gevşetme planlarına paralel Eylül 2020’de tekrar faaliyete geçmesini hedefliyoruz. Benzeri hedef, Karayipler’deki diğer limanımız Antigua için de geçerli,” şeklinde konuştu.

Üç aşamalı yenileme planı
Nassau Kruvaziyer Limanı’nı iyileştirme yatırımları üç aşamalı planlandı. Eski yapıların yıkımından oluşan ilk faz programa uygun bir şekilde devam ederken kapasite artışı ve mevcut altyapının iyileştirilmesine yönelik ikinci fazın 60 gün içinde başlaması planlanıyor. Üçüncü faz ise yeni terminal binası inşasını, bir eğlence ve organizasyon alanı yaratılmasını, mevcut ticari alanların iyileştirilmesi ile yeni ticari alanların dizaynı ve yapımını içeriyor. Ayrıca, Nassau şehir merkezi ile entegre edilerek şehir merkezinin gelişmesine de önemli bir katkı sağlaması hedefleniyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın