Maersk 2023’te konteynerlerin yüzde 3’ünü yeşil yakıtla taşıdı

MDN İstanbul

AP Moller Maersk, geçen yıl yeşil yakıt kullanan gemilerle 660 bin TEU’nun üzerinde konteyner taşıdı. Yeşil yakıt kullanımı sayesinde 683 bin tondan fazla sera gazının atmosfere salınması önlendi

Maersk Genel Müdür Yardımcısı Johan Sigsgaard, “2023 yılında yeşil yakıtlarla taşınan 660 bin standart konteynerin küresel deniz taşımacılığı hacmimizin yüde 3’üne eşit olduğunu ve düşük emisyon hareketinin her yıl büyük adımlar attığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Maersk, yeşil yakıtları fosil yakıtlara kıyasla yaşam döngüleri boyunca düşük (%65-80) ile çok düşük (%80-95) sera gazı emisyonuna sahip yakıtlar olarak tanımlamaktadır. Yakıtlar ve tedarik zinciri Uluslararası Sürdürülebilirlik ve Karbon Sertifikasyonu (ISCC) tarafından doğrulanmaktadır.

Maersk ECO Delivery Ocean ürünleri geçen yıl, 212 şirketin 2023’te deniz yoluyla taşınacak yükleri için ECO Delivery Ocean’ı tercih eden müşterileri, perakende, yaşam tarzı, otomotiv ve hızlı tüketim ürünleri şirketleri gibi çeşitli sektörlerden nakliyecilerle güçlü bir büyüme kaydetti.

Maersk’in eko çözümü fosil yakıtları biyodizel ve yeşil metanol gibi yeşil yakıtlarla değiştirmek. Şirkete göre, biyodizel yalnızca atık akışlarından elde ediliyor ve sera gazı emisyonlarında yüzde 80’in üzerinde bir azalma sağlayabiliyor.

Düşük ve çok düşük emisyonlu okyanus taşımacılığı için kullandıkları yeşil yakıtların tümünün, tamamen izlenebilir, sorumlu hammadde ve tedarik sağlamak üzere sertifikalandırıldığını söyleyen Maersk Enerji Piyasaları Başkanı Emma Mazhari, “2023 yılında küresel biyodizel tedarik altyapımızı Avrupa ve Asya’daki önemli yakıt ikmâl merkezlerine doğru genişlettik. Yeşil metanol gibi diğer yeşil yakıtların tedarikini geliştirirken yeşil yakıt portföyümüzde temel olarak biyodizele güvenmeye devam edeceğiz. Maersk, ilk sekiz çok büyük geminin (her biri 16.000 teu) 2024’te Maersk filosuna gireceği yeni metanol özellikli gemilere yatırım yapıyor ve ilk gemi “Ane Maersk” hâlihazırda konuşlandırılmış durumda” dedi.

Maersk, yeşil metanolün sera gazı azaltımının şimdiye kadar biyoyakıtların altında kaldığını, ancak ölçeklenebilir e-metanol üretiminin başlamasıyla birlikte tüm süreçler optimize edildikten sonra emisyon azaltımlarının yüzde 90’ın üzerine çıkması gerektiğini belirtti.

Seatrade Maritime Network

Bunu Paylaşın