Kuzey Kore’nin nükleer kullanımına ABD’den yanıt

MDN İstanbul

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean Pierre, ABD’nin Güney Kore’yi, Kuzey Kore’nin nükleer saldırısı dahil her türlü şiddet eylemine karşı savunmaya sonuna kadar kararlı olduğunu söyledi.

Yonhap’ın haberine göre, Sözcü Jean-Pierre, düzenlediği günlük basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un, ortak nükleer tatbikat açıklamasına atıfta bulunan Jean Pierre, ABD’nin “genişletilmiş caydırıcılık” stratejisine dayalı, ortak savunma hazırlıklarını daha da artırma talimatı verdiklerinin altını çizdi.

Sözcü Jean Pierre, “Kamboçya’daki görüşmelerinin ardından  Biden ve Yoon, ekiplerine Kuzey Kore’nin nükleer silah kullanımı dahil, bir dizi senaryoya etkili ve iş birliği içinde bir yanıt verme görevi verdi. Yoon da açıklamasında, bu göreve atıfta bulunuyordu.” diye konuştu.

Öte yandan Biden dün, iki ülkenin ortak nükleer tatbikatları görüşüp görüşmediği yönündeki soruya, “Hayır” yanıtını vermişti.

Yoon ise ülkesinin Chosun Ilbo gazetesine verdiği röportajda, “Etkili genişletilmiş caydırıcılık stratejisi için ABD ile ortak planlama ve nükleer kapasite açısından ortak tatbikatlar hakkında görüşme halindeyiz. ABD de bu konuda oldukça olumlu.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Kuzey Kore, 2022’de 90’ı aşkın füze fırlattı

Kuzey Kore, 2022’de önceki senelere göre, bir yılda fırlattığından daha fazla sayıda füze ateşleyerek Kore Yarımadası ve Doğu Asya’da gerilimi arttırdı.

Pyongyang, 2023’ün ilk saatlerinde de balistik füze denemesi yapmıştı.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

 

Bunu Paylaşın