Konteyner taşımacılığı çok geriledi

MDN İstanbul

Deniz taşımacılığında krizden tek etkilenmeyen dökme yük taşıyan gemiler oldu

Tekirdağ Liman Başkanı Mübin Salter Salt global mali krizin ‘konteyner taşımacılığı’nı olumsuz etkilediğini bildirdi.
Salt yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde konteyner taşımacılığı yapan limanlarda yılın ilk yarısında yüzde 40’lık düşüş yaşandığını söyledi.
Tekirdağ’ın da bu düşüşten etkilendiğini ifade eden Salt, ”2008 yılının ilk yarısıyla, 2009 yılının ilk 6 ayını karşılaştırdığımızda, konteyner taşımacılığının yüzde 100’den yüzde 60’a düştüğünü görüyoruz. Dünyadaki ekonomik krizin etkisi olarak ülkemiz genelindeki limanlarda yaşanan bu yüzde 40’lık gerileme, ekonomi piyasasında yaşanan yeni hareketlenme ile yeniden toparlanma eğilimi göstermekte” dedi.
Salt konteyner taşımacılığında yaşanan gerilemeden dökme olarak taşınan yük çeşitlerinin ise etkilenmediğini ifade etti.
Tekirdağ’daki Akport limanı aracılığıyla gübre, soda, kum, tuz, ayçiçeği, çimento, demir ve hurda gibi ürünlerin ihracat ve ithalatının yapıldığını ifade eden Salt, Tekirdağ’ın özelleşmesi beklenen NATO limanı ile birlikte konteyner ve lojistik deniz taşımacılığı yönünden dünyanın sayılı liman kentleri arasında yer alacağını kaydetti.

Bunu Paylaşın