Ana sayfa Gündem Karabağ görüşmesi başladı

Karabağ görüşmesi başladı

0
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasındaki Dağlık Karabağ görüşmesi Moskova’da başladı.

Rusya’nın arabuluculuğundaki görüşmede Dağlık Karabağ’la ilgili anlaşmalar ve bölgedeki durum ele alınacak. Görüşme, Aliyev ve Paşinyan’ın Karabağ’da ateşkes sağlandıktan sonra gerçekleştirdikleri ilk yüz yüze görüşme olma niteliği taşıyor. Dağlık Karabağ’la ilgili üçlü anlaşmanın uygulanma süreci ile bölgedeki mevcut sorunların çözümü için atılabilecek adımlar istişare edilecek. Ermenistan Başbakanlık Sözcüsü Mane Gevorkyan, görüşmenin sonunda üç lider tarafından basın açıklaması yayınlanacağını açıkladı. Rus liderin üçlü toplantının ardından Aliyev ve Paşinyan’la ayrı ayrı görüşmeler yapması da bekleniyor.

Görüşme öncesi Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan Rus lider Putin tarafından karşılandı. Aliyev ve Paşinyan, yapılacak görüşme öncesi el sıkışmazken, Putin’in Aliyev’e karşı göstermiş olduğu sıcak tavır dikkatlerden kaçmadı.

Ayrıca ateşkes ile ilgili açıklama yapan Putin, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan tarafından varılan üçlü ateşkes anlaşması istikrarlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor. Dağlık Karabağ’daki durum sakin, 48 bin mülteci şimdiden bölgeye döndü,” ifadelerini kullandı.

Paşinyan’a tepki
Bir grup Ermenistan vatandaşı Moskova’daki Büyükçiliği önüne topranarak, “Defol Paşinyan, hain Paşinyan, burayı terk et” sloganları attı.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.