Ana sayfa Gündem Kaptan Ayşe Aslı Başak, Norveç’in “İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesinde

Kaptan Ayşe Aslı Başak, Norveç’in “İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesinde

0
Denizcilik sektöründe “kadın” farkındalığının artırılması amacıyla Norveç’te düzenlenecek Nor-Shipping etkinliğine özel, Nor-Shipping yönetimi ve Norveçli genç denizci profesyonellerin oluşturduğu YoungShip Oslo tarafından; küresel alanda denizcilik sektöründe uluslararası başarı göstermiş 40 yaş altı genç kadın profesyonellerin seçildiği “İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesine bu yıl Türkiye’den ilk defa Kapt. Ayşe Aslı Başak seçildi.
“İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesi Nor-Shipping etkinliğine özel, küresel Denizcilik sektörünün gelecekteki başarılı lider ve rol modelleri olma potansiyeli olan, bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda pek çok başarıya imza atmış, yetenekli, mesleğine tutkuyla bağlı, zeki ve genç kadın denizci profesyonellerin aday gösterilerek, mesleğinde başarılı uluslararası jüri tarafından değerlendirilmesiyle belirleniyor. Bu yıl da birbirinden başarılı genç kadınlar arasında bir Türk isim olarak Kapt. Ayşe Aslı Başak yer alacak.

“İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesi ödül töreni 5 Haziran akşamı Nor-Shipping kapsamında yapılacak olan Youngship Oslo etkinliğinde Oslo’da gerçekleşecek. Bu değerlendirmeyi yapan jüri üyeleri arasında ise Norwegian Car Carriers CEO’su Olav Sollie, Nor-Shipping Teknoloji ve Sürdürülebilirlik Direktörü Silje Bareksten, WISTA International Başkanı ve Tototheo Maritime CEO’su Despina Theodosiou, Simonsen Vogt Wiig ortağı Erlend Lous, Norwegian Hull Club CEO’su Hans Christian Seim ve DOF Subsea ASA Başkan Yardımcısı Marianne Mogster bulunuyor. İlk olarak 2017 yılında verilmeye başlanan “İzlenecek 10 Başarılı Kadın” listesi duyurusu Nor-Shipping süresince tüm etkinliklerde ulusal ve uluslararası görsel ve yazılı basında yer alacağından dünya denizciliğinde oldukça önemli ve ses getirici bir etkinlik olma özelliğinde.

Mid-Ship Chartering & Logistics bünyesinde Fransa ve Belçika limanları hurda ve demir çelik yüklemelerinden sorumlu “Liman Kaptanı” olarak görev yapan Kapt. Ayşe Aslı Başak, Mid-Ship Group’un ilk kadın kaptanı olarak operasyonel görevlerine devam etmekte. Mid-Ship İstanbul, yüzde 50’den fazla kadın istihdamı ve kadın organizasyonlarına yaptığı katkılarla denizcilik sektöründe örnek bir şirket olmaya devam ediyor. İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden yüksek onur derecesiyle mezun olan Kapt. Ayşe Aslı Başak gemi ve karadaki profesyonel tecrübesinin yanı sıra, denizcilik sektöründe TMMOB GEMİMO ve İTÜ DEFAMED’de aktif olarak yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterliği de yapmıştır. TMMOB GEMİMO önderliğinde ve WISTA Türkiye üyesi kadın denizcilerin destekleriyle oluşturulan ‘‘Yakamoz’’ organizasyonunun oluşturulmasında da gönüllü olarak görev yaparak, organizasyonun uluslararası alana taşınmasında büyük role sahiptir. 5 yıldan fazladır WISTA üyesi olan Kapt. Ayşe Aslı Başak, aynı zamanda uluslararası alanda IMO’nun Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde gerçekleşen “Denizde Kadın” konferanslarında Türk kadın denizcileri temsilen akademik çalışmalar sunmuş, Türk kadın deniz emekçilerinin uluslararası alanda ve literatürde daha fazla yer edinmesiyle ilgili çalışmalar yapmıştır. Sektördeki pek çok başarısının yanı sıra Deniz Ticaret Odası tarafından da TOBB bünyesinde “Genç Girişimciler Kurulu”na aday gösterilerek, Networking Grubu Başkan Yardımcısı olarak seçilmiştir.