Ana sayfa Gündem Kadına yönelik şiddete karşı 48 bin kulaç atılacak

Kadına yönelik şiddete karşı 48 bin kulaç atılacak

0

Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla altı açık su yüzücüsü, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD)’nin desteği ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’nın işbirliği ile Çeşme Marina’dan Seferihisar Marina’ya 24 saat boyunca yüzecekler.

“Gücün ve cesaretin var ise, Kadına Değil Kendine Meydan Oku” sloganıyla kendi alanlarında önemli başarılara imza atan ve görev yaptıkları şirketlerin üst düzey yöneticiliklerinde bulunan 3’ü erkek 6 kişilik ekip, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için 1’er saat arayla 24 saat boyunca Çeşme’den Seferihisar’a kadar yüzecek. Daha önce Türkiye ile Yunan adaları arasında, Manş Denizi ve Cebelitarık Boğazı’nda yüzen ekip üyeleri, 24 Ağustos’ta 80 km uzunluğundaki parkuru geçecekler.
Kendi alanlarında önemli başarılara imza atan Eczacı Seda Kansuk, bir şirketin İcra Kurulu Üyesi Şadi Gödek, Makine Mühendisi Memduh Kansuk, Bilgisayar Mühendisi Uğur Doğan, Pazarlama Müdürü Senem Ülker ile İngilizce öğretmeni Ayşin Oya Bekbay’dan oluşan ekibin başlarındaki bonelerde ise şiddet gören kadınların isimleri yazacak. Ekibe, dalgıçlar ile doktorlar da tekneden eşlik edecek.

Kulaçlar kız çocuklarına spor bursu sağlayacak

Sosyal sorumluluk projesine ilişkin değerlendirmede bulunan EGİAD Başkanı Mustafa Aslan, 2019 yılının ilk 6 ayında 214, 2018 yılında ise 440 kadın öldürüldüğüne ve kadınların yüzde 50’sinin ateşli silahlarla düzenlenen saldırılarda hayatlarını kaybettiğine dikkat çekerek, “Hayati risk nedeniyle koruma talep eden kadın sayısının da ürkütücü boyutlara ulaştığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı kayıtlarına göre, geçtiğimiz yıl günde 358 kadının şiddet gördüğü gerekçesiyle, kolluk kuvvetlerine başvurduğu Türkiye’de, 41 bin 955 kadın hakkında “Geçici Koruma Altına Alma” kararı verildi. Bu rakamlar Türkiye’de günde 115, her 1 saatte ise 5 kadının ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor” dedi. Bu projenin kadına şiddete karşı bir farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenmesinin yanı sıra kız çocuklarına burs desteği de sağlayacağını belirten Aslan, kız çocuklarına sağlanacak bursla ilgili olarak, “EGİAD proje kapsamında topladığı bağışlarla, imkanı kısıtlı kız çocuklarımıza spor bursu sağlayacak. Her kulaç için 1 TL bağışlanması yoluyla elde edilecek gelir ile EGİAD kız çocuklarımıza sporcu olma yolunda destek olacak. 500 kulaç bağış yapan EGİAD üyeleri 24 saatlik geçiş esnasında yüzücülerle birlikte teknede bu heyecanı paylaşabilecekler” açıklamasını yaptı.

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV), Asmira Marine, Urban Elixir, Bortar Catering’in proje ortaklığını üstlendiği etkinlikte yaklaşık 48 bin kulaç atılacağı tahmin ediliyor.