Kadın denizciler, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için yelken açtı

MDN İstanbul

Kadın kaptan ve ekiple Türk bayraklı bir tekne olarak Adriyatik limanlarında bir ilke imza atan Tutkumm, dünyaya ve Türkiye’ye barış mesajları için yine yola çıktı.

2017’de 70 günlük deniz seyrinde 55 farklı nokta 2 bin 100 deniz mili yol ve 2018’de 44 günlük deniz seyrinde 23 farklı noktada 1400 deniz mili yol yapan, 2019 yılında ise 19 Mayıs’ın 100’üncü yılı için Bodrum’dan Hopa’ya kadar 70 günlük bir seyir gerçekleştiren deneyimli kadın denizcilerden oluşan ekip, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını kutlamak için iki ayrı rotada yelken açacak.

100’üncü Yıl Cumhuriyet Seyri’nde toplam 1400 deniz milini geride bırakılacak

Neşe Hasipek ve Ceyda Güleçyüz’ün kurduğu Tutkumm ekibi, 100’üncü Yıl Cumhuriyet Seyri’nde toplam 1400 deniz milini geride bırakacak. Yolculuğun birinci etabı Ege – Marmara- Karadeniz rotasını kapsarken, ikinci etap 18 Ağustos’ta başlayarak Akdeniz ve Kıbrıs’ı kapsayacak. Tutkumm ekibi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Kıbrıs’ta olacak.

Setur Marinas’tan Tutkumm ekibine tam destek

Deneyimli ekip, 2018’de başlattığı Tutkum Gençler isimli projelerine katılan 66 kız öğrenciden ikişer genç kızı da dönüşümlü olarak dahil ettikleri bu yolculuklarında Setur Marinas çalışanları tarafından Kuşadası, Çeşme, Yalova ve Kalamış’ta karşılandı. “Barışa Yelken Açıyoruz” sloganıyla, yüzünü aydınlığa dönen, kadınların gücünü ve üretkenliğini denizde de göstermek isteyen deneyimli denizciler, bu zorlu yelken seyriyle kadınların yaratıcı ve güçlü duruşuna da destek sağlamayı hedefliyor.

Setur Marinas, Tutkumm ekibini  değerli yolculukları boyunca uğradığı duraklarda misafir ederek desteğini sunmaya devam edecek.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın