Japonya döviz piyasasına müdahale etti

MDN İstanbul

Küresel piyasalarda, dün merkez bankalarının “şahin” politika adımlarının devam etmesi ve artan resesyon endişeleriyle satıcılı seyir sürerken bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının yanı sıra ABD ve Avrupa’da açıklanacak hizmet sektörü ve imalat sanayi Satınalma Yöneticileri (PMI) verileri izlenecek. Japonya

Küresel piyasalar, “şahin” merkez bankaları sonrası negatif seyrediyor
Küresel çapta enflasyonist baskıların artacağı beklentileriyle merkez bankalarının agresif faiz artırımları devam ederken Fed’in ardından dün İngiltere, Norveç, İsviçre, Tayvan, Güney Afrika, Endonezya ve Filipinler merkez bankaları da politika faizinde artırıma gitti.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) ise emsallerinin aksine ultra gevşek para politikasını değiştirmeyerek dünya genelinde negatif faiz uygulayan tek merkez bankası konumuna geldi. Japonya

Agresif faiz artırım sürecinin devam etmesi, resesyon kaygılarının derinleşmesini beraberinde getirirken gelişmiş ülke tahvil piyasalarında satışlar hızlandı.

BoE, arka arkaya 7’nci kez faiz artırdı
Avrupa tarafında dün İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 2,25 ile son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Banka arka arkaya 7’nci kez faiz artırımına gitti.

İsviçre Merkez Bankası da dün politika faizini 75 baz puan artırarak 8 yıldır süren negatif faiz dönemine son verdi. Aynı gün faiz kararını açıklayan Norveç Merkez Bankası da politika faizini beklentiler doğrultusunda 50 baz puan artırarak yüzde 2,25’e yükseltti.

Bu gelişmeler sonrası para piyasalarında, Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın ekim ayı toplantısında politika faizini 75 baz puan artıracağı ve yıl sonunda yüzde 3’ün üzerine çıkaracağı beklentileri fiyatlanmaya başladı. japonya

Avrupa’da yüksek faiz döneminin gelecekte devam edeceğine ilişkin beklentiler, halihâzırda enerji kriziyle mücadele edilen ve enflasyonist baskıların sürdüğü bölgede resesyon endişelerini artırdı.

Japonya 1998’den beri ilk kez döviz piyasasına müdahale etti
Asya’da dün BoJ, yüzde eksi 0,1 düzeyinde bulunan faiz oranı ve ultra gevşek para politikasında değişikliğe gitmedi. BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın toplantı sonrası yaptığı açıklamada faiz oranlarını yükseltmeyi şimdilik değerlendirmediklerini, güçlü parasal gevşemeye kararlı bir şekilde devam edeceklerini vurgulaması ile dolar/yen paritesi hızla gerileyerek 146 ile son 24 yılın en düşük seviyesine indi. Bu gelişme sonrası ülkede Haziran 1998’den sonra ilk kez döviz piyasasına müdahale geldi.

TCMB, politika faizini 100 baz puan indirdi
Yurt içinde ise dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 12’ye çekerken karara metninde küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde finansal koşulların destekleyici olmasının önemine işaret edildi.

Küresel çapta azalan risk iştahına karşın alıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi dünya genelinden pozitif ayrışarak günü yüzde 1,53 artışla 3.295,27 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün 18,40 ile zirvesini görmesinin ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,39’dan işlem görüyor.

Resesyon endişeleri risk iştahını etkiliyor
Analistler, merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri ile resesyon endişelerinin derinleştiğini belirterek bu durumun piyasalarda risk iştahının düşük seyretmesine neden olduğunu söyledi.

Bugün Fed Başkanı Powell’ın açılış konuşmasını yapacağı ve “Salgın sonrası ekonomiye geçiş” temasıyla düzenlenecek “Fed Listens” etkinliğinin takip edileceğini aktaran analistler, veri gündeminde ise ABD ve Avrupa’da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verilerinin izleneceğini bildirdi.

Piyasalarda bugün
10.30 Almanya, eylül ayı hizmet sektörü ve imalat sanayi PMI
11.00 Euro Bölgesi, eylül ayı hizmet sektörü ve imalat sanayi PMI
11.30 İngiltere, eylül ayı hizmet sektörü ve imalat sanayi PMI
16.45 ABD, eylül ayı hizmet sektörü ve imalat sanayi PMI
21.00 ABD, Fed Başkanı Powell’ın konuşması

AA

Bunu Paylaşın