İspanya hükûmeti, İsrail’e silâh taşıyan geminin limanlarında durma talebini reddetti

MDN İstanbul

İspanya’da azınlık sol koalisyon hükûmeti, İsrail’e silâh taşıdığı belirtilen bir geminin ikmâl yapmak için İspanyol limanlarında durmasını engelledi

“Marianne Danica” adlı Danimarka uyruklu ticari yük gemisinin İsrail’e silâh ve patlayıcı malzeme taşıdığının duyurulmasının ardından Sumar ittifakı ve Podemos partisinden gelen suç duyurularını dikkate alan hükûmet, 21 Mayıs’ta bir İspanyol limanına ikmâl için yanaşma talebinde bulanan gemiye izin vermedi.

Konuya ilişkin, Brüksel’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, “Bunu ilk defa yapıyoruz, çünkü ilk defa İsrail’e silâh taşıyan bir geminin İspanya limanına uğramak istediğini tespit ediyoruz. Politikamız, İsrail’e gönderilecek savaş malzemeleri için yeni ihracat lisansları vermek değildir. Bu yüzden, geminin ikmâl için durmasına izin verilmemesi bu politikamızla tutarlı ve aynı çizgidedir” dedi.

Diğer yandan İspanya’nın güneyindeki Cartagena limanı açıklarına gelen “Borkum” adlı geminin de İsrail’e gönderilmek üzere silâh taşıdığı yönündeki haberler üzerine bazı sivil toplum örgütlerince limanda gösteriler düzenlendi.

Filistin’in İşgaline Karşı Dayanışma Ağı (RESCOP) adlı sivil toplum kuruluşu, “Borkum” adlı gemide 12 ton roket, 1,5 ton patlayıcı ve 740 kilogram diğer askerî malzemelerin olduğunu iddia etti.

Gemi, limana yanaşmadan açıkta bekletilirken, koalisyon hükûmetinin küçük ortağı Sumar ittifakı ve muhalefetteki Podemos partisi geminin yükünün araştırılması için savcılığa başvurdu.

Hükûmet kaynaklarından İspanyol basınına yapılan açıklamalarda ise geminin son varış noktasının İsrail değil Çekya olduğu belirtildi.

AA

ETİKETLER: , ,
Bunu Paylaşın