Ana sayfa Gündem İSO 500’de savunmanın lideri ASELSAN oldu

İSO 500’de savunmanın lideri ASELSAN oldu

0
ASELSAN, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 4 sıra çıkarak 11’inciliğe yükseldi. ASELSAN, en yüksek FAVÖK/EBITDA’ya sahip şirket olurken, savunma sanayi firmaları ve Ankara merkezli şirketler arasında da Türkiye’de ilk sırada yer aldı.

İSO’nun 2019 yılına ilişkin hazırladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere güvenlik güçlerimizin elektronik cihaz ve sistem ihtiyaçları için en önemli kaynak olan ASELSAN, 12,591,587,725 liralık üretimden satış (net) gerçekleştirdi.

Şirket, söz konusu satışı ile İSO 500 listesinde savunma sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında ilk sıraya yerleşirken, tüm sektörler bakımından 11’inci sırada yer aldı. Tüm sektörler itibarıyla Türkiye genelinde 2018’de 15’inci sıradan kendisine yer bulan şirket, 2019’da gerçekleştirdiği atılımlar ile 4 basamak yükselmiş oldu.

ASELSAN, açıkladığı 4,027,357,359 lira faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr (FAVÖK/EBITDA) ile listede birinci sırada, 3,686,183,140 liralık dönem kârı ile listede üçüncü sırada yer aldı. ASELSAN kuvvetli faaliyet kârlılığını dönem kârına yansıtma başarısıyla listede dikkat çekti.

ASELSAN, 10,930,526,033 lira olarak açıkladığı özkaynakları ile listede dördüncü sırada yer aldı. Kârlı büyüme trendiyle faaliyetlerine devam eden ASELSAN’ın bu büyümeyi finansal borçlar yerine özkaynaklarla finanse etmesi, kendisini diğer sanayi kuruluşlarından pozitif yönde ayrıştırdı.

ASELSAN, Ankara merkezli şirketler arasında da ilk sırada yer aldı. ASELSAN; kritik teknolojik kabiliyetleri kendi mühendis kadrosu ile özgün olarak geliştirmesi, ürünlerinde en ileri teknolojileri uygulaması ve sürdürülebilir Ar-Ge’ye düzenli olarak yatırım yapmasıyla biliniyor. ASELSAN, yüzde 59’u mühendis 8 bini aşkın çalışanı ile Ankara’da üç yerleşkede faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.